czwartek, 27 października 2016

320. ... i żyli długo i szczęśliwie... czy aby na pewno?

AUTOR: Anna Moczulska
ROK WYDANIA: 2015
WYDAWNICTWO: Znak Literanova

OPIS
I żyli długo i szczęśliwie? Takie rzeczy to tylko w baśniach, powiecie.
Okazuje się jednak, że czasem bajki zdarzają się naprawdę. Niektóre królewny i księżniczki przeżywały historie rodem z baśni…
Zofia Jagiellonka na przykład zaczęła chorować. „Puchnie ze staropanieństwa” – orzekli medycy. I tak oto w jej życiu pojawił się niemłody – i niewierny – książę brunszwicki. Ona jednak, choć niczym Śpiąca Królewna do życia zbudziła się późno, postanowiła zawalczyć o siebie.
Niepiśmienna dziewczyna ze wsi rozkochała w sobie cara Piotra I i z dnia na dzień, jak Kopciuszek, została carycą Katarzyną I. Owinęła sobie męża wokół palca. „Oto, do czego prowadzi rozpusta”, westchnęła tylko, kiedy zazdrosny car sprezentował jej głowę kochanka w słoju.
Elżbieta Bawarska, zwana Sissi, nie dała zatruć sobie życia „Złej Macosze” – swojej teściowej Zofii. Buntowała się na każdym kroku. Urządziła nawet w cesarskim pałacu… salę gimnastyczną ze sprzętem do ćwiczeń.
Anna Moczulska swojej książce opisuje baśniowe scenariusze, które rozegrały się naprawdę w życiu kobiet znanych z kart historii: Anny Jagiellonki, Marii Tudor, Barbary Radziwiłłówny, Joanny Szalonej i wielu innych. [1]

RECENZJA
Kochani! Pamiętacie, jak w dzieciństwie podczas słuchania lub czytania bajek marzyło się o tym, żeby być królewną/księciem/najdzielniejszym rycerzem? Któż z nas chociaż raz nie pomyślał o tym jak to przyjemnie byłoby mieszkać w zamku, mieć spełniane wszystkie zachcianki i w takiej błogiej sielance żyć długo i szczęśliwie? Może nie uwierzycie, ale kiedy byłam mała również marzyłam o tym, żeby mieć królestwo, przystojnego księcia i wiernych poddanych (wtedy moje serduszko nie  było jeszcze z kamienia). Chciałam bajkowego życia w realnym świecie. Nie możliwe? A wszyscy królowie, królowe i książęta to co? Żyli jak w bajce… jednak ich historie nie zawsze kończyły się sentencją „długo i szczęśliwie”, co w zgrabnym zbiorze „Bajki, które zdarzyły się naprawdę” przybliża Anna Moczulska.

Książka została podzielona na pięć części, zatytułowanych kolejno: Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Księżniczka na ziarnku grochu, Piękna i Bestia oraz Królewna Śnieżka. W każdym rozdziale autorka przedstawiła życiorysy kilku mniej lub bardziej znanych kobiet, które przewinęły się na kartach historii. Muszę się przyznać, że czasami nie rozumiałam, czemu Anna Moczulska wybrała taką, a nie inną postać, no ale: „wolność Tomku w swoim domku”.

Jesteście ciekawi ile poświęcić musiał Franciszek Ferdynand, żeby móc poślubić ukochaną kobietę? A może zastanawiacie się w jakiej „bajkowej kreacji” przedstawiono księżną Sissi – Królewny Śnieżki czy Złej Machochy? I czy próbowaliście znaleźć kiedyś odpowiedź na pytanie czy staropanieństwo może być przyczyną opuchlizny? Jeśli tak koniecznie sięgnijcie po książkę pani Anny. Autorka w sposób bardzo przejrzysty przestawiła życiorysy swoich bohaterów. Starała się unikać suchych faktów i nadać swoim opisom barwniejszego wydźwięku, sprawiając tym samym, że lektura może być  zarówno dobrym wprowadzeniem w temat dla laika jak i miłą odskocznią od poważniejszych pozycji dla  kogoś „średniozaawansowanego” w tej kategorii. 

„Zamknięcie” historii dwudziestu kobiet na trochę ponad dwustu tronach sprawiło, że zagadnienie z pewnością nie zostało wyczerpany w całości. Na każdą postać wypada zaledwie niecałe 12 stron. Z jednej strony rozumiem, że autowi mógł sprawić trudność wybór „najważniejszych/najciekawszych/najbardziej zasługujących na wyróżnienie” postaci, ale z drugiej strony zbicie wszystkich historii w jeden zbiór zaledwie uszczypnęło cały temat. Ja wychodzę z założenia, że lepiej pójść na jakość niż na ilość – zająć się szczegółowo mniejszą ilością bohaterek, ale za to przedstawić ich bogaty życiorys; niż do książki włożyć dwadzieścia historii, ale każdą z nich przedstawić bardzo pobieżnie.

Sam warsztat autorki również można zaliczyć do plusów, chociaż miejscami wydawało mi się, że panią Anię za bardzo poniosło w kwestii luźnego podejścia do słownictwa – słówko gimbaza jest dopuszczalne w jakieś niezobowiązującej rozmowie, ale w książce notabene zaliczanej do historycznej, wydaje się być nie na miejscu. Nie podobało mi się również to, że autorka za często sama oceniała swoich bohaterów, narzucając tym samym czytelnikowi swoje zdanie i nie zostawiając zbyt dużo miejsca na indywidualne przemyślenia odbiorcy.

„Bajki, które zdarzyły się naprawdę” to całkiem interesująca pozycja. Nie można powiedzieć, żebym nie bawiła się dobrze podczas lektury, niemniej jednak nie jestem również w pełni usatysfakcjonowana. Ot miłe czytadło, coś niezobowiązującego, a jednak wprowadzającego w temat. Jeśli ktoś ma ochotę na szybki i miły przerywnik to książka Anny Moczulskiej będzie dobrą propozycją.

OCENA: 6/10


Dzień dobry,
dzisiaj wyjątkowo recenzja bez cytatu, ponieważ żaden nie spodobał mi się na tyle bym mogła go tutaj umieścić. A tymczasem lecę do pracy, a u Was pojawię się w weekend. Bużka, 
Tea


[1] Opis pochodzi ze strony wydawnictwa

24 komentarze:

 1. Czytałam gdzieś o tej książce, akurat jestem w takim momencie,że lekkie pozycje są wskazane:)
  https://sweetcruel.wordpress.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Od jakiegoś czasu mam tę książkę na uwadze ze względu na te bajki ukazane poprzez rzeczywiste zdarzenia i prawdziwe historie kobiet. Jednakże po Twojej recenzji boję się pomyśleć, jak ja przyjęłabym okrojone fragmenty z życia tych znanych osobistości, bo z doświadczenia wiem, że niektóre historie potrzebują większej przestrzeni na swoje dzieje. Także wspomnienie o zbyt luźnym słownictwie do mnie nie przemawia. Co jak co, ale od takich książek wymaga się nieco więcej... powagi?
  Pozdrawiam. :)
  #Ivy z Bluszczowych Recenzji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Autorka chyba chciała zrobić wrażenie takiej luźnej i nowoczesnej, ale mnie to niestety trochę odstraszyło. Rozumiem, że chciała uniknąć patosu i sprawić, żeby książka nie odstraszyła nastoletnich czytelników... no ale nie, przesadziła!

   Usuń
 3. Intryguje mnie ta pozycja od dawna i muszę po nią kiedyś sięgnąć. Ale tak jak piszesz, te upchanie kilku historii nie wiem czy przypadłoby mi do gustu, bo ja historycznie uwielbiam drążyć temat ;) Pewnie musiałabym sięgnąć po inne źródła, żeby zaspokoić swoją cierpliwość ;)
  Pozdrawiam :)
  http://na-planecie-malego-ksiecia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam dokładnie to samo! A takie raptem delikatne nadgryzienie tematu, tylko wyostrza mój apetyt!
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 4. Ojej, z tą gimbazą, to chyba faktycznie autorkę poniosło. Mam mieszany stosunek do tej książki, bo z jednej strony mnie ciekawi, a z drugiej to nie aż tak, żeby wstawić ją na priorytet w liście książek do przeczytania. ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej książce i jednak po nią nie sięgnę, póki co na mojej liście są książki chyba ciekawsze od tej. A zbyt luźne słownictwo w książkach to coś, co mnie irytuje, podobnie jak ciebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to jednak trochę straszne, ale jak przeczytałam "gimbaza" to ręce i nogi mi odjęło -.-

   Usuń
 6. Jakoś nie jestem zbytnio zainteresowana powieścią :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taki zbiór biografii, ale nigdy nie ma nic na siłę ;)

   Usuń
 7. Mocno przyciąga mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 8. A jednak może uda mi się wygospodarować dla niej czas. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę czyta się bardzo szybko, ot taki przerywnik miły ;)

   Usuń
 9. Kiedyś przeczytam :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To całkiem interesująca pozycja ;)

   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 10. Raczej nie dla mnie, więc sobie podaruję

  Pozdrawiam
  To Read Or Not To Read

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic na siłę nie ma ;)

   Pozdrawiam również i ja ;)

   Usuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz