czwartek, 10 września 2015

163. To wcale nie jest jedno "Porwanie".


AUTOR: Joanna Chmielewska
ROK WYDANIA: 2009
WYDAWNICTWO: Klin

OPIS
W sielską atmosferę popołudniowego brydża wdziera się umundurowana jednostka policyjna, szukając ofiary kolejnego porwania. I dom pisarki Joanny Chmielewskiej staje na głowie. Kogo tym razem porwano i pozbawiono fragmentu ucha? Dzielna szajka rodzinno-przyjacielska tropi mafię kulturalnych i nieco mniej kulturalnych porywaczy, a pomaga jej wścibska od zawsze nastolatka, pękająca od plotek krawcowa, krakowski artysta plastyk i - prywatnie - przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości. Do tego wszystkiego dochodzą porządne zawirowania uczuciowe. Za zdolnym palantem, który niczego nie kończy, lata taka jedna, może i druga. Za taką jedną lata następny, który nawet zdrową nerkę mógłby poświęcić w imię miłości. A Laskowska ma krótkie nóżki... Detektywi Joanny Chmielewskiej, popijając skomplikowane mieszaniny trunków rozwiązujące języki i żywiąc się oryginalnymi potrawami z odgrzewanymi mielonymi na czele, odkryją szokującą prawdę... [1]


RECENZJA

Chyba pierwszy raz mi się rozbiegł gust z koleżanką. Pożyczyła mi „Porwanie”, mówiąc, że to zabawna, fajna książka. Po przebrnięciu przez nią (nawet się nie przyznam, ile mi to zajęło), muszę się z nią nie zgodzić. Dla mnie to była istna męczarnia, aż zauważyła to mama i kazała mi ją porzucić.

Wszystko zaczyna się tak, jak w opisie. Zbiorowisko znajomych, grających w brydża, zaskakuje brygada antyterrorystyczna. To rusza lawinę pytań, dociekań i wątpliwości. Podejrzani porywacze, dwie Joanny Chmielewskie i horrendalny okup w postaci pół miliona euro, za kogoś kto ma się dobrze? Główna bohaterka niema zamiaru płacić za siebie, zwłaszcza, że nikt jej nie porywał. Cała sprawa śmierdzi na kilometr, bo wszystko w niej nie pasuje. Zwłaszcza przysłany na postrach kawałek ucha.

Bohaterów jest wiele i nie będę się tu rozpisywać. Wszystkich da się poznać na kartach książki. Przyznaję, że sama się gubiłam w mnogości znajomych Joanny. Główna bohaterka stylizowana jest na autorkę, zwłaszcza pod względem imienia, nazwiska i zawodu, o charakterze mogę tylko domniemywać. Grupka znajomych dochodzi do wniosku, że mogą zebrać znacznie więcej informacji pokątnymi metodami niż policja w oficjalnym dochodzeniu. Nietrudno się domyślić, iż to prawda.

Cała sprawa tyczy się licznych porwań zatajonych przed policją. Czytelnik zostaje rzucony w wir różnych historii, które łączą pewne elementy. Problem polega na tym, że jedni wracają cali, a innym przydarzają się nieszczęśliwe wypadki. Ta druga opcja dotyczy tych, których krewni zawiadomili policję. Przypadek? Jakimś trafem nikt nic nie wykrył, ani nie wpadł na podobne tory, co nasi bohaterzy. No, nikt z państwowych służb. Trochę to ośmiesza obraz mundurowych, iż więcej dowiedziała się dziewczynka na rowerku w swoim wścibskim dochodzeniu, niż oni.

Akcja dzieje się głównie w mieszkaniu Joanny Chmielewskiej. Tu wymieniają się bohaterowie wszystkimi nowościami, „postępami” i tu rodzą się wszelkie konkluzje. Nie zawsze logiczne i powiązane ze sprawą, ale kto by o to dbał. Często trzeba się samemu orientować, kiedy przenosimy się do wspomnień albo w czasie do minionych wydarzeń. Człowiek rozkochany w logice, skrupulatnym realizowaniu kolejnych punktów i metodycznym działaniu kompletnie by oszalał!

Język dostosowano do bohaterów. Są i przekleństwa, i naleciałości gwary i mnóstwo potocznych zwrotów. Fascynujących prawd życiowych też tu nie znajdziemy. Za to mnóstwo nieskładnych opowieści, zeznań, plotek i ploteczek. A ty człowieku spróbuj to zrozumieć i poskładać w jakąś całość.

Ciężko mi napisać coś sensownego, bo przez całą książkę miałam dziwne poczucie chaosu, urywanych wątków i plątania wszystkiego co idzie, a to połączone z niezmiernie wlokącą się akcją i praktycznie jednym miejscem wydarzeń. Nie wiem, jak bohaterowie wytrzymywali non stop w domku Joanny, ale ja się wręcz dusiłam czytając. Szła mi bardzo opornie, Lady Spark świadkiem, że odłożyłam ją na chwilę, by przeczytać jeden z prezentów. Nie wciągnęła mnie, nie porwała, raczej tylko momentami i pod koniec, gdy w końcu sprawy zaczęły się wyjaśniać. Śmiałam się z pojedynczych tekstów i sytuacji, ale nawet te żarty i wtrącenia dziwnych refleksji wydawały się wprowadzać tylko zamęt. Niestety to moja pierwsza książka tej pani, a spodziewałam się znacznie więcej i żałuję, że zaczęłam poznawać Chmielewską od tej pozycji. Obym się nie zraziła na amen.

"Chcieć mogą, ich prawo. Tyle, że wszyscy mają takie same prawa, ja, na przykład, też. Nie ma tak, że prawa mają tylko zboczeńcy i psychopaci, a ludzie biologicznie  normalni mają się czołgać im u stóp, skamleć i służyć. Każdy ma swoje upodobania." ~ Joanna Chmielewska, Porwanie, Warszawa 2009, s. 63.

OCENA: 4/10


[1] Opis pochodzi z okładki książki.

24 komentarze:

 1. Wstyd mi, ale nigdy nie przebrnęłam przez książkę pani Chmielewskiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja po tej stwierdziłam, że spokojnie mogłam żyć bez tego :D

   Usuń
 2. Jakoś mnie nie porywa do przeczytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opis bardziej zachęca niż faktyczna treść, tyle mogę powiedzieć ;)

   Usuń
 3. Po tak krytycznej ocenie, nie sądzę, abym po nią sięgnęła :( chociaż okładkę ma ładną.. Przynajmniej tyle

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie mnie okładka nie porwała i chyba miałam dobre przeczucia. Zawsze możesz spróbować, może tobie się spodoba :P

   Usuń
 4. Nie ma szans, że się za nią zabiorę :P. Byłaś tak do niej chętna jakby miała kolce :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Może to nie najlepsza książka, ale Chmielewską musze poznać :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Oj to ja będę musiała z daleka ją omijać! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty byś dała ocenę na minusie za to :D

   Usuń
 7. Ojjjj... Moje kondolencje, że poznawanie twórczości Chmielewskiej zaczęłaś akurat od "Porwania". Sama nacięłam się na tę książkę jakiś rok temu i właściwie przeczytałam ją wyłącznie siłą rozpędu, zaciekawiona sytuacją z okupem. Gorzej trafić mogłaś tylko na upiorne "Byczki w pomidorach"... Ogólnie wszelkie pozycje napisane po 2000 roku radzę omijać szerokim łukiem, każda poza "Pechem" nadaje się co najwyżej do zapełnienia pustego miejsca na półce.

  Za to gorąco polecam pierwsze książki pani Joanny, zwłaszcza "Wszystko czerwone" - na pewno będą dobre na zatarcie niesmaku po "Porwaniu", którego nie przypominają absolutnie w niczym :D

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, dziękuję :) Właśnie liczyłam, że może ktoś mi tu doradzi lepszego :) Cieszę się, że to jednak jedna z jej gorszych książek, kamień z serca. Będę miała te tytuły na uwadze ;) Ja też dobrnęłam tylko z ciekawości, by w końcu rozwiązała się ta zagadka i może w końcu się poskładało wszystko w całość.
   ;)

   Usuń
 8. Mam jedną książkę tej autorki na półce i nie potrafię się zmusić do jej przeczytania... Nie wiem, po prostu kompletnie mnie nie interesuje twórczość pani Chmielewskiej, także szansa, że zdecyduję się na tę męczącą, według Ciebie, książkę, jest mała...

  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chciałam zniechęcać, po prostu napisałam, jakie miałam odczucia ;) Ale z pewnością masz coś lepszego na półce ;)

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. Na szczęście to nie jedyna książka na świecie ;)

   Usuń
 10. Nie czytałam jeszcze żadnej książki Chmielewskiej, zacznę od innej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To chyba książka nie dla mnie. Póki co nie ciągnie mnie jakoś do tego, aby zapoznać się z twórczością tej autorki :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może w kolejnych recenzjach znajdziesz coś dla siebie ;)

   Usuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz