środa, 18 marca 2015

118. Medalowe wyskoki Huberta Jerzego Wagnera

 AUTOR: Grzegorz Wagner, Krzysztof Mecner  
ROK WYDANIA: 2014
WYDAWNICTWO:  Agora SA  

OPIS
Miał trzydzieści dwa lata i nie miał żadnego trenerskiego doświadczenia, gdy objął kadrę polskich siatkarzy. W ciągu zaledwie czterech lat doprowadził ją do największych triumfów w historii. Obiecał, że przywiezie złoto z igrzysk olimpijskich w Montrealu. Dotrzymał słowa. A przy okazji nauczył Polaków, jak wygrywać z „niepokonaną” reprezentacją Związku Radzieckiego. Za sukces zapłacił wielką cenę, przez całe życie próbując ścigać się z legendą Kata  [1]

RECENZJA
Gdy kadrę siatkarzy obejmował Stephen Antiga wielu zastanawiało się czy historia zatoczy koło i nieopierzony trener poprowadzi reprezentację biało-czerwonych do złotego medalu mistrzostw świata a może i nawet najcenniejszego krążka w świecie sportowców, czyli zwycięstwa w turnieju olimpijskim. Połowa sukcesu za nim. Wielu dopatruje się pewnej prawidłowości w tym, co miało miejsce, gdy w 1974 roku to właśnie słynny „Kat” zaczynał swoją współpracę z reprezentacją mężczyzn. Ja jestem daleka od tego, ale odrzucając moje sympatie i antypatie do różnych osób życzę tego drużynie narodowej z całych sił.
Długo zastanawiałam się czy wziąć do ręki biografię Wagnera do ręki. Początkowo odstraszała mnie cena, ale w końcu przemogłam się i kupiłam oraz zasiadłam do czytania. Ani czas ani pieniądze nie były zmarnowane. Jeśli ktoś spodziewa się tutaj gloryfikacji Wagnera to się zawiedzie. Całemu obrazowi legendarnego trenera do ideału daleko, a w obecnych czasach jego metody szkoleniowe nie byłby skuteczne. Jednak od dłuższego czasu siatkówka i wiele innych sportów tak bardzo poszło do przodu, że ich jakiekolwiek porównywanie z czasami obecnymi nie ma sensu.
 Sylwetka Huberta Jerzego Wagnera pokazana jest od najmłodszych lat i już wtedy dało się zauważyć, że był pewnym siebie chłopcem, który zawsze stawiał na swoim. Z upływem czasu to wszystko się umocniło tylko i spowodowało wiele konfliktów na linii dziecko-ojciec. Również zawodnik należał do grona tych niepokornych, którzy mieli własne spojrzenie na świat i na to, co robią. Nie obawiał się powiedzieć trenerowi, co myśli o jego taktykach czy sposobach szkolenia. Jednak był również pracowity. I chociaż jako gracz nie odniósł wielu sukcesów na arenie międzynarodowej to trenerem był wybitnym. Sama książka pokazuje nie tylko pewnego siebie trenera Wagnera, który nie znosił słowa sprzeciwu na treningach, ale również wychodzą pewne rzeczy, o których człowiek nie miał pojęcia. Na przykład kiedyś w reprezentacji nie mogli grać zawodowcy i to był jeden powodów, dla którego Zdzisław Ambroziak nie znalazł się w złotej kadrze Wagnera – wyjechał grać we włoskim klubie, (co należy uznać za cud w tamtych czasach, bo nie zapominajmy o okresie, kiedy to wszystko się działo – Zimna Wojna), więc drzwi do reprezentacji zamknęły się dla niego. Ja sama o tym słyszałam na jednych z zajęć, które miałam podczas trwania moich studiów.
Brnąc dalej w książkę odnosi się wrażenie, że trener będący na szczycie nagle znalazł się na prostej drodze w dół. Pokazuje ona idealny mechanizm jak łatwo z samej góry spać na sam dół i nie podnieść się z tego nigdy, bo chociaż Wagner jeszcze dwukrotnie próbował ponownie odbudować męską siatkówkę to nigdy już podobnego ani nawet zbliżonego rezultatu nie osiągnął. Obecnie również zawodowy sport wygląda inaczej. Zrozumiecie lepiej, gdy przeczytacie biografię Wagnera i porównanie tamte czasy do obecnych. Pewne zachowania obecnie oznaczają prostą drogę do wylotu ze zgrupowania, a kiedyś były normalne, chociaż nie znaczy, że Kat je tolerował. Z uśmiechem czytałam, gdy ordynował mocno wczorajszym siatkarzom najcięższe ćwiczenia. Jednak nie można odmówić mu jednego: w swoich założeniach, taktykach, obserwacjach i strategiach był nieomylny i wiedział, co robi, bo przede wszystkim sam wierzył w ten sukces i przelewał swoją wiarę w swoich podopiecznych.
Z jednej strony jestem zadowolona, że bardzo mało znalazło się w książce odnośników dotyczących życia rodzinnego Huberta Wagnera to jednak pozostały one również zbyt mocno okrojone. Przydałoby się tego troszeczkę więcej, co pozwoliłoby nam zrozumieć wstęp książki, który składa się na pewne wyjaśnienia Grzegorza Wagnera jak i również Krzysztofa Mecnera.
Zdecydowanym plusem całej książki są przede wszystkim wypowiedzi zawodników czy dziennikarzy, z tamtych okresów oraz cała masa zdjęć, które dla mnie są cudownym obrazem, bo przecież, gdy Polacy zdobywali te dwa najcudowniejsze tytuły nie było mnie nawet w jakichkolwiek planach. Przybliżyłam sobie postać słynnego Kata, ale jak do każdej biografii podchodzę z lekko krytycznym okiem, bo przecież nigdy nie ma się pewności, co zostało ukryte, a jakie brudy wyciągnięto celowo by oczernić daną osobę.
 „Głupota wynikająca z przeświadczenia, że jest się lepszym w momencie krytycznym zmieniła się w zwykły strach." ~ Hubert Wagner [w:] Kat. Biografia Huberta Wagnera, Grzegorz Wagner, Krzysztof Mecner , Warszawa 2014, s. 121.
OCENA: 7/10
[1] Opis pochodzi z okładki książki

Jacyś kibice siatkówki? Jak tak to podnieść łapki ;)

19 komentarzy:

 1. JA! JA! JA!

  Ja chcę przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie interesuje mnie ta książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię siatkówkę, ale czy jestem kibicem to zbyt dużo powiedziane. Nie mniej jednak książka brzmi bardzo ciekawie :D

  Zapraszam do siebie,
  http://to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że powinna Ci się spodobać :)

   Usuń
 4. Biografie... To nie dla mnie.
  No, może z małymi wyjątkami ;)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nigdy nie czytałam biografii. Jakoś nie jestem za bardzo do nich przekonana. Ale kto wie. Może w końcu się przełamię i spróbuję :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja początkowo też nie byłam, ale ostatecznie czasami po nie sięgam i to głównie z powodu osób, których życia jestem w jakiś sposób ciekawa :)
   Pozdrawiam :)

   Usuń
 6. Nie przepadam za biografiami, a sport to też zupełnie nie moja broszka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli tym razem kompletnie nie trafiłam w gusta czytelnicze ;) no ale świetnie, że każdy z nas ma zupełnie różne zainteresowania ;)

   Usuń
 7. Uwielbiam siatkówkę, ale nie mam pojęcia, czy biografia trenera wpłynęłaby na mnie tak pozytywnie. Nie lubię ich czytać, ale na tę możliwe, że się skuszę. ;)
  Świetne zamiany na blogu, cudny szablon. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się przekonuje do biografii, a tę akurat polecam ;)
   Dziękuję. Teraz postawiłam na minimalizm, który nawet mnie oczarował.
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 8. Warto przeczytać :D
  Polubiłam ostatnio czytać biografie!

  OdpowiedzUsuń
 9. To jest właśnie w ludziach piękne przecież :D
  Odpisuję tu, bo wyżej się nie da;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Jeszcze do pełni szczęścia brakuje mi w kilku przypadkach żeby nikt mnie z tego powodu nie obrażał, ale ponoć nie można mieć wszystkiego

   Usuń
 10. Książka czeka na mnie od jakiegoś czasu. Co prawda siatkówką się nie interesuję, a w szkole nie cierpiałam w nią grać, ale życiorysu tego pana jestem bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz