czwartek, 11 grudnia 2014

095. Historia kilku miłości i partyzantki na Roztoczu w „Przytul mnie”

AUTOR: Monika Rebizant-Siwiło
ROK WYDANIA: 2013
WYDAWNICTWO: Replika

OPIS
Miłość czeka na każdego. Wydawałoby się, że to historia stara jak świat... On – niepoprawny romantyk – zupełnie niespodziewanie dziedziczy po dziadku uroczą leśniczówkę i piątkę kotów. Ona po bolesnych doświadczeniach ucieka przed przeszłością na wieś. Oboje znają się od dziecka... ale Anna nie jest już piegowatą smarkulą, Anią Shirley z zaplecionymi warkoczami i głową w chmurach. Również Michał, choć – jak ona – tęskni za prawdziwą miłością, pierwsze uczuciowe stłuczki ma już za sobą. Spotkanie po latach stopniowo sprawia, że obojgu szybciej biją serca...
...ale życie nie jest wcale takie proste. Najpierw każde z nich będzie musiało policzyć się z przeszłością i poukładać na nowo teraźniejszość – zwłaszcza Michał, w życiu którego jest jeszcze ta druga – Maja.
Czy Anna i Michał podejmą ryzyko i odnajdą wspólną drogę? [1]

RECENZJA
Tym razem trafiłam na tą lekturę, dzięki mojej koleżance. Pożyczamy sobie nawzajem książki, więc jeszcze nie raz dodam recenzję jej zbiorów.
Akcję zaczynamy w piękniej krainie na południowo-wschodnim krańcu Polski, Roztoczu. Właśnie tam znajduje się rodzinna miejscowość głównej bohaterki Anny – Lipsko. Niestety to wieś z rodzaju kilku domów na krzyż i gdzie wszyscy wiedzą o wszystkich wszystko.

Ania Jabłońska wróciła na stare śmieci. Najbliższych poinformowała tylko zdawkowo o rozwodzie, a całą prawdę o nieudanym związku nosi w sobie. Może właśnie dlatego często budzą ją koszmary ze scenami z kancelarii prawnej. Odbieramy wrażenie, że bohaterka ma wiele czytelnikowi do wyjaśnienia, ale przecież na wszystko przyjdzie czas. Na razie pracuje w szkole na stanowisku bibliotekarki, a z dyrektora też niezłe ziółko.

Ojciec zajmuje się gospodarstwem, a matka prowadzi dom, trzymając męża i teścia na diecie, oczywiście dla ich zdrowia. Jedna z moich ulubionych scen to właśnie kłótnia o bigos, do teraz mogę się z niej śmiać do łez. Podczas ustalania menu na obiad, dziadek Tadeusz zażyczył sobie bigosu, jednak synowa zapowiedziała chudy, bez tłuszczyku, ogółem wersja light. Na to pada riposta: „Mogłaś od razu powiedzieć, że chcesz mi kapustą wodę zalać”. Sama matka bardzo lubi plotkować z sąsiadką, przez telefon z Jadzią, słuchać radio i przebojów ulubionego wokalisty K. Ma również tendencję do wyolbrzymiania i histeryzowania, ale to tylko dodaje barwności relacjom w domu. Spokojem i opanowaniem równoważy to jej małżonek, chociaż czasem bywa zbyt uparty.
Moją ulubioną postacią jest wspomniany dziadzio Tadeusz. To człowiek z partyzancką przeszłością, który potrafi z kapelusza wyciągać różne historie, m.in. o „Butnym” i wspaniale opowiadać. Tak między nami, to chyba bardziej mnie ciekawiły momentami te wątki historyczne powiązane z teraźniejszością niż romans.

Właśnie, trzeba wspomnieć i o Michale. Akcja rozkręca się w smutnym dla wszystkich momencie. Umiera najbliższy kolega dziadka, mieszkający nieopodal w leśniczówce, Piotr Rawicz, którego Ania zwykła nazywać dziadkiem Piotrem. Bohaterkę wiązała z mężczyzną niezwykła więź, jeszcze z lat dziecięcych. Wtedy zjawia się w Lipcach synowa i wnuk zmarłego. Jak się pewnie domyślacie, owy wnuk to Michał Rawicz – potencjalny kandydat na partnera.
Okazuje się, że zna się z Anką z dzieciństwa, gdyż to kolega jej brata. Każde pamięta siebie w wydaniu szczenięcym i chyba oboje dochodzą do wniosku, że zaszły w nich korzystne wizualne zmiany. Michał postanawia zamieszkać w leśniczówce po dziadku, a przecież nie można zostawić sąsiada samemu sobie. Stefcia Jabłońska często posyła córkę do nowego przybysza z wiktuałami, co pozwala nawiązać im kontakt. Nie wszystko idzie gładko, gdyż za obojgiem ciągną się duchy przeszłości.

Może słów kilka jeszcze o Sebastianie, bracie Anny. Można zauważyć, iż nie mieszka on w domu rodzinnym i ma status prawie że intruza. Wszystko przez to, iż matka nie poznała całej prawy o związku córki. Ja mogę zdradzić tylko, że eksmąż Mirek nie przychylał jej nieba w czterech ścianach domu, a kłopoty Seby z kryminałem wyniknęły z chęci pomocy siostrze.
Naprawdę wielką przyjemność sprawiało mi czytanie i odkrywanie wszystkich faktów po kolei, więc nie będę was z tego okradała. Interesujące wydają się też losy Weroniki, wicedyrekorki szkoły, w której pracuje Ania. Nasza główna bohaterka w mig odgaduje, czym jest rzekome zapalenie spojówek skrywane za przeciwsłonecznymi okularami. Panie zaprzyjaźniają się i wzajemnie próbują sobie pomóc.

Jak na akcję rozgrywającą się w małej miejscowości, wiele rzeczy jest ze sobą powiązanych tak, że nawet autorka zaskakiwała mnie samą. Zdecydowanie nie jest to przewidywalna książka i wcale nie usiana sielanką. Przewija się stara miłość Ani – Marcin Korzycki, obecnie ginekolog, prywatnie siostrzeniec Weroniki. I to nie jedyna koligacja. Trzeba czasem wysilić głowę, żeby się połapać w powojennych historiach i teraźniejszej sytuacji bohaterów. Jednak to tylko kolejny plus.
Szybko połknęłam, zachęcam gorąco. Chociażby dla tych niewiarygodnych rozgrywanych w Puszczy Solskiej historii z partyzantami, które akurat są podobno autentyczne. Niosą wiele wyjaśnień, co do najstarszych mieszkańców Lipska i pobliskich Brzezin. Wkradają się zatem klimaty walki z powojennym ustrojem. Podsumowując, można się pośmiać, można się rozpłakać. Tyle różnych emocji targa czytelnikiem, ale odkryjcie to sami.

"Plecy to ta część ciała bliźniego, którą oglądasz, gdy jesteś w nędzy - mówiła babcia. Lub nie poddałaś się intymnym badaniom w kantorku - dodałam w myślach, zgarniając na ręce stos książek.” ~ Monika Rebizant-Siwiło, Przytul mnie, Poznań 2013.

OCENA: 9/10
_ _ _ _ _

Długa recenzja, to znaczy, że mojego autorstwa. Muszę się przyznać, że strasznie się rozwodzę przy opisywaniu moich odczuć. Może kiedyś uda mi się krócej ;) Niestety nie zdążyłam przygotować recenzji kryminału, ale to na następny raz ;)
Trzymajcie się!

[1] – opis pochodzi z okładki książki


27 komentarzy:

 1. W takich historiach najbardziej lubię, gdy nowa miłość okazuje się chwilowym zauroczeniem a prawdziwą miłością jest ta starsza. Jak w "Samotności w sieci" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tutaj ten dawny chłopak występuje w innej roli i trochę inaczej wygląda akcja :) Ale niedawno przeczytałam książkę "Ucieczka znad rozlewiska" i chyba by ci przypadła do gustu :)

   Usuń
  2. O no to może kiedyś ją przeczytam, jak się uporam z tymi wszystkimi potrzebnymi do pracy magisterskiej.

   Usuń
 2. Zaintrygowałaś mnie :), więc może kiedyś zakupię :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba ci opowiadałam o niej :) Rzekłabym, twoje klimaty ^^

   Usuń
 3. Sama nie wiem, przyznam się, że te książki o współczesnym wiejskim życiu już trochę mi się przejadły i na razie nie mam na nie większej ochoty :d

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irytujące są tylko plotki, naprawdę nie ma co się zrażać do wsi :) Są ważniejsze wątki :)

   Usuń
 4. Ale u nas zimowo, świątecznie i nastrojowo! :D

  Pomimo zachęcającej recenzji, ja jednak chyba tytuł sobie odpuszczę, mam jakieś obiekcje praktycznie do wszystkiego co rozgrywane współcześnie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tea, no :D Są partyzanckie historyjki :D

   Usuń
 5. Trudno mi wyczuć, czy książka by mi się spodobała. W każdym razie, tematyka ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba powinnaś spróbować przeczytać kawałek, żeby się przekonać :)

   Usuń
 6. Zdecydowanie po nią sięgnę :) Pamiętam, jak opowiadałaś mi o scenie z bigosem, w dodatku uwielbiam historię starszych ludzi :D No i jak tu nie przeczytać historii swojej imienniczki i - w dodatku - Michała..
  Już krążę po bibliotekach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wszystkie Ule są łączone tylko z Zenkami, Krzysztofami.... a Michały gdzie?! :(

   Usuń
  2. Aniu, czekam na wspólne wymienianie się wrażeniami :D w końcu te imiona to nie może być przypadek ;)
   Hahahaha Ulka, spokojnie, ja tak nie myślę :D

   Usuń
 7. Niesamowite, w jaki sposób autorzy książek potrafią dobrać imiona i miejsca akcji...
  Tematyka niezła, myślę, że jeśli nadarzy się okazja - przeczytam.

  Piękny, zimowy szablon! Od razu na myśl przychodzą mi święta oraz tradycyjne świąteczne czytanie książek pod kocem i z kubkiem kakao w dłoni :D

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozwolę sobie podziękować :D. Co prawda miałam wyrzuty sumienia, że nie ma w tle ani grama książki, ale nie pasowała :(. Jednak cieszę się, że całość się podoba i przywodzi na myśl święta :)

   Usuń
  2. Będzie mi niezwykle miło, jeśli przekonałam do książki ;) Z tymi imionami to fakt, czasem tak trafią w sytuacje czytelników ;)
   Szablon od naszej kochanej Lady Spark :) Ja tylko nadzorowałam :D
   Lady, Książka? Ty bałwanka chciałaś wkleić :P

   Usuń
  3. Z książką też próbowałam! Ale kompletnie nie pasowałam!
   A bałwanek był idealny! Po prostu się nie znasz :P

   Usuń
  4. Dobry nadzór to podstawa! ;)
   Bałwanek? :D To mogłoby być ciekawe ;)

   Usuń
  5. Niestety, ale bałwanek został odrzucony większością głosów i nie przeszedł dalej :<

   Usuń
  6. Bo bałwanek pasował jak wół do karety :P Dbałyśmy o najwyższą jakość artystyczną :D

   Usuń
  7. Phi! Nie macie w sobie nic z artysty! :P

   Usuń
 8. Widzę, że to taka ciepła, dobra książka :) z pewnością coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko z mnóstwem ran bohaterów do zaklejenia, więc nie zawsze jest wesoło.

   Usuń
 9. Jeśli gdzieś trafię na książkę, chętnie się z ni ą zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz