poniedziałek, 27 czerwca 2016

271. Miłość silniejsza niż ogół, czyli "Cesarzowa Józefina"


AUTOR: Sandra Gulland
TYTUŁ ORYGINALNY: The Last great Dance on Earth
TŁUMACZ: Beata Długajczyk   
SERIA: Józefina Bonaparte
TOM: Trzeci
ROK WYDANIA: 2011
WYDAWNICTWO:  Bukowy Las

OPIS
Ostatnia część trylogii Sandry Gulland, opartej na historii życia Józefiny Bonaparte, rozpoczyna się w chwili, kiedy Józefina i Napoleon mają już za sobą cztery lata burzliwego małżeństwa. Mocno się kochają, jednak nad ich namiętnym związkiem coraz częściej gromadzą się chmury. Józefina jest niezdolna obdarzyć męża potomkiem. Kiedy niemający dziedzica cesarz walczy z Anglią, korsykański klan Bonapartych wypowiada wojnę jego żonie.
Czytając pełne pasji i żarliwego oddania zapiski w intymnym dzienniku Józefiny, śledzimy osobiste zdrady i polityczne intrygi, które doprowadzają do rozpadu jej małżeństwa i współuczestniczmy w największej tragedii jej życia, jaką był rozwód z cesarzem i jego zesłanie na Elbę. Końcowy tum trylogii stanowi mistrzowskie połączenie powieści historycznej i chwytającej za serce, niezapomnianej love story.  [1]

RECENZJA
Wobec trzeciego tomu miałam skromne oczekiwania: żeby tylko nie był gorszy od dwóch poprzednich, ale to, co dostałam bardzo mocno mnie zaskoczyło. Nie wiem czy to z powodu, że miałam więcej czasu na czytanie i po prostu poświęciłam mu trzy dni i było po krzyku, a przy poprzednich tomach schodził mi się tydzień z powodu zamieszania w życiu. Nie mam pojęcia, co na to wpłynęło, ale tom trzeci jest zdecydowanie najlepszy ze wszystkich.

W życiu Józefiny rozpoczyna się kolejny etap. Jej mąż Napoleon zostaje pierwszym Konsulem Francji, a co za tym idzie rojaliści coraz bardziej burzą lud przeciwko niemu, a na dodatek pomaga im w tym Anglia, która chce obsadzić tron francuski potomkiem Burbonów. Napoleon, jako genialny strateg podejmuje doskonałe decyzje dla francuskiej republiki. On naprawdę chciał ułatwić Francuzom życie i sprawić, aby państwo było dla ich, a nie oni dla państwa. W końcu przepowiednia, którą Józefina usłyszała jeszcze na Martynice. Została cesarzową.

Jednak tło polityczne jest dodatkiem do życia Józefiny, której głównym zmartwieniem jest niemożność urodzenia Napoleonowi dziedzica. Nieustannie jej to wypomina rodzina męża, która ze wszystkich sił próbuje rozdzielić małżeństwo. Zwłaszcza rodzeństwo Bonaparte miało straszne parcie na władze i kto zajmuje miejsce tuż za nim w hierarchii państwa. Dodatkowym problemem Józefiny jest niechęć córki do wyjścia za mąż. Hortensja wyrosła na romantyczkę i oczekiwała prawdziwych porywów serca.

Ona naprawdę go kochała! 
Jednak największym problemem oprócz tego, że para nie może mieć dzieci są zdrady Napoleona na każdym kroku i tłumaczenie się (podobnie jak jej pierwszy mąż), że ma tego prawo, że kobieta powinna być na to ślepa – trudno było nie widzieć, kiedy to wszystko działo się pod jej nosem i w jej własnym domu. Działania cesarza popierała jego szalona rodzina, która chciała koniecznie pozbyć się Józefiny i jej dzieci z dworu.

Przez wiele lat Józefina była uważana przez lud za szczęśliwą gwiazdę Napoleona. Dopóki była jego żoną wszystkie wyprawy cesarza kończyły się szczęśliwie. Dopiero po ich rozwodzie popsuło się wszystko, jakby to była prawda. Było mi ogromnie żal Józefiny podczas rozwodu. Ona naprawdę kochała Bonapartego – chyba, jako jedyna osoba z jego najbliższego otoczenia. Nawet ego własne rodzeństwo było gotowe wbić mu nóż w plecy i zająć jego miejsce u władzy.

To, co niezmiennie jest genialne u Gulland to oddanie w najdrobniejszych szczegółach wszystkiego, co działo się wtedy we Francji. Każdy element był niesamowicie dopracowany. Tak, jestem na tak. Dobry cykl.

„Polityka nie ma nic wspólnego z miłością ani osobistym szczęściem. Od polityki zależy pokój i dobrobyt, pomyślność obywateli i całego narodu.” ~ Sandra Gulland, Cesarzowa Józefina, Wrocław 2011, s. 227.
OCENA:  8/10
OGÓLNA OCENA TRYLOGII "JÓZEFINA BONAPARTE" 
Józefina: 8
Józefina i Napoleon: 7
Cesarzowa Józefina: 8
Ogólna ocena trylogii: 7!

Jeszcze trochę i wróci do nas Tea. Dosłownie jeszcze kilka dni ;)

[1] Opis pochodzi z okładki książki

19 komentarzy:

 1. Rzadko trafiają się serię, w których trzeci tom jest najlepszy. Z pewnością siegne po tę;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak do tej pory znam tylko dwie takie serie :) z chęcią poznam trzecią :)

   Usuń
  2. Ta jest z pewnością taka jest i mocno ją Wam polecam :)

   Usuń
 2. Tej części nie czytałam, kusi,kusi:)
  https://sweetcruel.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi całkiem fajnie, ale na najbliższy czas mam inne plany czytelnicze. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie zbyt wiele powieści czeka w swojej kolejce, abym rozpoczynała kolejną trylogię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki gdzie każdy szczegół jest dopracowany, a na te trylogię mam wielką ochotę od dawna :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam takie historyczne klimaty, więc będę musiała rozejrzeć się za tą trylogią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie opowieści "zza kulis" o sławnych ludziach. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że dla samego tła tej historii mogłabym poznać serię. Może się kiedyś skuszę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę się zapoznać z całą serią! :D

  OdpowiedzUsuń