piątek, 30 stycznia 2015

106. Przede wszystkim wierność przekonaniom czyli "Wierna"

TYTUŁ ORYGINALNY: Allegiant
SERIA: Niezgodna
TŁUMACZ: Marta Czub
TOM: Trzeci
ROK WYDANIA: 2014
WYDAWNICTWO:  Amber

OPIS
Jeden wybór może cię zmienić…
Jeden wybór może cię zniszczyć…
Jeden wybór pokaże, kim jesteś…
Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto nie pasował do żadnej, zostawał uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji, był niezgodny i musiał być wyeliminowany…
Ale to już przeszłość. Społeczeństwo frakcyjne, w które Tris tak wierzyła, legło w gruzach – podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugim. Miastem rządza niepodzielnie bezfrakcyjni. Tris wie, że czas ucieka. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi jej granicami? Może za murem będzie mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata…
Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące okrycia zmieniają serca tych, których kocha. Raz jeszcze Tris musi dokonać niemożliwych wyborów – odwagi, wierności, poświecenia i miłości. Bo tylko ona może przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi… [1]

RECENZJA
Trzeci tom trylogii „Niezgodna” zaskoczył mnie tak bardzo, że, po gdy skończyłam czytać, usiadłam i zastanawiałam się, co dalej. Nie czegoś takiego się spodziewałam, ale za to dostałam coś znacznie lepszego, co zdecydowanie przewyższało moje oczekiwania.

Jednak idźmy dalej w odpowiedniej kolejności. Jedno nagranie wideo zmienia całe społeczeństwo, a Tris, jako niezgodna nawet po obaleniu frakcji i zapanowania systemu bezfrakcyjnego nie jest bezpieczna. Na dodatek ona i nowa przywódczyni nie pałają do siebie sympatią. Rywalizują o serce jednego mężczyzny i żadna nie chce odpuścić. Tris nie popiera systemu, który powstał. Wychowana przez frakcje uważa, że nie były one doskonałe, ale nikt nie wymyślił nic lepszego i to nie frakcje doprowadziły do zaistniałej sytuacji, ale ludzie, którzy pragnęli większej władzy dla siebie.

Razem z grupką Wiernych (są to osoby, które walczą o powrót starego porządku) wyrusza na misję poza mury miasta. Nie mają pewności, że coś tam na nich czeka. Nie mają pewności czy wrócą do swoich rodzin. To, co spotykają poza murami miasta okazuje się zdecydowanie gorsze niż przypuszczali, a prawda o nich samych zmienia w to, co wierzyli i czego pragnę. Zmienia wszystkich z wyjątkiem Tris, która pozostaje wierna ludziom, których zostawiła w Chicago, tym, którzy mieli dla niej jakikolwiek sens w życiu.

W trzecim tomie Tris nie jest już dziewczyną, które nie wiedziała, czego chce. Tu już nie rozpacza po stracie bliskich, próbuje żyć dalej z Tobiasem przy boku, chociaż ich związek jest dość specyficzny. zarówno on jak i ona są w gorącej wodzie kąpani i jedno próbuje drugie zdominować. Gdy uświadomiłam sobie ten fakt pomyślałam: przecież w życiu tez tak bywa. Ludzie próbują się wzajemnie dominować, dopiero potem dochodzą do kompromisów. Plus dla autorki za to, że relacje między ludzkie opisała w tak realny i rzeczywisty sposób. Wartym odnotowania jest wątek relacji między Tris a jej bratem Calebem, który zdradził ją i jej przyjaciół. Tris pokazuje, że rodzinie można wybaczyć nawet najgorsze czyny i tego warto się od niej nauczyć.

Giną kolejne postaci, które lubimy mniej lub bardziej - co pokazuje nam, że nie jest łatwo stracić kogoś, z kim czuliśmy pewien rodzaj więzi, nie jest łatwo stracić kogoś bliskiego. Dla mnie to były trudne momenty, bo bardzo emocjonalnie podchodzę do losów bohaterów.

Nigdy nie sądziłam, że to powiem, ale okazało się, że ostatni tom jakiejkolwiek serii może być lepszy od pierwszego. Tak jest właśnie w tym wypadku. „Wierna” nie pozostawia czytelnikowi złudzeń, pokazuje jak wiele może się zmienić za pomocą technologii, do czego może doprowadzić dążenie do czystości genetycznej oraz jak wiele ryzykuje świat ingerując w te strefy życia, gdzie nie ma prawa nic robić.

A zakończenie? Autorce należą się brawa za tak odważny ruch i pójście w inną stronę. Jak do tej pory nie spotkałam się z czymś równie odważnym i przebojowym.
„Powiedziała, że zło jest w każdym, a miłość polega na tym, by dostrzec to samo zło w sobie, bo tylko wtedy można wybaczyć drugiemu człowiekowi." ~ Veronica Roth, Wierna, Warszawa 2014, s. 205.
OCENA: 10/10
[1] Opis pochodzi z okładki książki.
OGÓLNE PODSUMOWANIE CAŁEGO CYKLU "NIEZGODNA"
Cztery. Zanim Tobias poznał Tris: 7
Niezgodna: 8
Zbuntowana: 7 
Wierna: 10
Ogólna ocena cyklu: 8!
Z oceną się ogólną zgadzam. Nie wszystkie tomy są równe. Bywają słabsze i lepsze, ale ogólnie cała koncepcja mi się podobała. I szkoda, że tu już koniec :( 
Dziękuję za trzymane kciuki! Z ostatniego egzaminu wpadła czwóreczka! 
Całusy!
Lady Spark 

16 komentarzy:

 1. Ty już kończysz przygodę z serią, a ja dopiero planuje zapoznać się z tomem pierwszym.

  Gratuluje czwóreczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Doceniam książki, w których autorzy nie boją się zabijać bohaterów lubianych przez czytelników. Ale pierwsza część mnie do siebie zraziła i raczej nie sięgnę po kolejne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale rozumiem.
   Ja jednak mam w sobie coś takiego, że jak zacznę czytać dany cykl czy daną książkę to zawsze do końca ;)

   Usuń
 3. Podziękuję :)
  O ile się nie mylę, masz jeszcze przed sobą dodatek :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Byłam bardzo ciekawa, jak ocenisz ten ostatni tom, właśnie ze względu na jego zakończenie. Cóż, ja osobiście po odłożeniu książki kompletnie nie wiedziałam, co powiedzieć. Faktycznie, autorka złamała zupełnie to, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w większości książek. Duży plus :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie wiedziałam co powiedzieć! Byłam zaskoczona, ale tak bardzo pozytywnie, bo spodziewałam się, że będziemy mieć coś z cyklu: a potem wszyscy żyli długo i szczęśliwie. A tu taki zonk! Długo nie mogłam dojść do siebie po tym! Trzymało mnie to do końca :).

   Usuń
 5. Lecicie z tą Niezgodną. A ja na razie pozostaję na etapie czytania opinii i muszę przyznać, że mam coraz większą ochotę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czytałam wiele opinii i jak do pierwszej części zabierałam się z uczuciem pewności, że spodoba mi się. Tak do drugiej i trzeciej z lekką obawą, bo zdania były podzielone ;) Czekam na Twoje ;)

   Usuń
 6. A mi się zdecydowanie ta część podobała najmniej. Zawiodłam się, pisarka za bardzo namieszała, a samo zakończenie nie wywołało żadnych emocji. Było mi wszystko jedno kto tam zginął a kto nie. Ale cieszę się, że Tobie się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Mnie chyba ze względu na kierunek studiów wciągnęła, bo dość często dyskutujemy o tym do czego może prowadzić nadmierna ingerencja technologi :)

   Usuń
 7. Ja nie czytałam żadnej części, więc się nie wypowiem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Masz niezwykły dar opisywania książek, których nie czytałam :D

  OdpowiedzUsuń