czwartek, 22 stycznia 2015

104. Zło zastąpione złem w "Zbuntowanej"

AUTOR: Veronica Roth  
TYTUŁ ORYGINALNY: Insurgent
SERIA: Niezgodna
TŁUMACZ: Marta Czub, Ewa Ratajczyk
TOM: Drugi
ROK WYDANIA: 2014
WYDAWNICTWO:  Amber

OPIS
Jeden wybór może cię zmienić…
Jeden wybór może cię zniszczyć…
Dzień, w którym Tris dokonała swojego wyboru, porzucając Altruizm dla Nieustraszoności, zburzył jej świat, pozbawił rodziny, zmusił do ucieczki, ale i połączył z Tobiasem – Nieustraszonym o stalowych oczach. Jego uczucie pomaga jej przetrwać wśród nieustannej walki, śmierci i krwi. Tylko on rozumie dręczący ją żal i wyrzuty sumienia. I tylko on zna jej tajemnicę…
Konflikt pomiędzy frakcjami zmienia się w wojnę, łowcy zawzięcie tropią niezgodnych. Wśród Nieustraszonych szerzy się zdrada. A Tris staje przed nowym wyborem – jeszcze bardziej nieuniknionym i jeszcze bardziej dramatycznym. Czy zaryzykuje wszystko, żeby ocalić tych, których kocha?  [1]

RECENZJA
Tris i Tobias muszą uciekać. Są Niezgodni, więc nie ma dla nich miejsca w świecie podzielonym na frakcje. Schronienie chwilowo znajdują w siedzibie Serdecznych, którzy hołdując zasadom pokoju i rozstrzygania sporów bez broni pozostają bezstronni wobec wojny. Tam Tris dowiaduje się, że jej rodzice nie zginęli bez powodu, ani też nie byli ofiarami Erudytów. Wiedzieli cos, co mogło zburzyć cały frakcyjny świat. Tris początkowo próbuje dowiedzieć się wszystkiego od przywódcy Altruizmu – Marcusa, ale bez skutku. Beatrice ma jednak jeszcze jeden problem, a mianowicie ogromne poczucie winy…

Podczas ratowania własnego życia i próby przerwania symulacji Tris straciła rodziców, a także zabiła ukochanego swojej najlepszej przyjaciółki. Dręczą ją wyrzuty sumienia i nie jest w stanie się z tym pogodzić. Ciągnie ją do śmierci, czego kompletnie nie rozumie Cztery. Tris ma świadomość, że już nigdy nie będzie tak jak kiedyś i, że frakcje nigdy nie zapomną o wojnie, którą rozpoczęli Erudyci wspólnie z Nieustraszonymi. Chce ją przerwać, a gdy giną kolejne osoby, wtedy decyduje się na jeden krok, który może uratować wszystkich, którzy są skłonni poddawać się symulacjom.

Beatrice została postawiona przed ciężkimi wyborami i zawsze musi wybierać między tym, co dobre dla niej a tym, co dobre dla innych, ale dla niej może mieć śmiertelne skutki. Już nie jest małą i bezbronną dziewczynką, która porzuciła Altruizm i nie wiedziała jak trzymać pistolet. Teraz jest kobietą, którą targają demony, a ukochany mężczyzna skrywa przed nią wiele sekretów, o których nie zamierzał jej mówić. W zasadzie przez całą książkę mamy styczność z kłócącymi się Tris i Tobiasem. Jest to trochę nużące, bo ile można? Najpierw próbują dojść do porozumienia, a potem nagle wybucha między nimi kłótnia. Mężczyzna za wszelką cenę, chce chronić swoją ukochaną, ale ona mu tego nie uławia. Z jednej strony go rozumiem, ale z drugiej strony… Nie można być nadopiekuńczym, bo to może się źle skończyć.

Z drugiej strony Tris zmieniła się i to zdecydowanie, ale nie wiem, w którą stronę czy dobrą czy złą. Z jednej strony czasami mi się podobało jej zdecydowanie i umiejętność logicznego myślenia i chęć zakończenia tego, co się stało, a po chwili stawała się płaczliwą i nieumiejętną dziewczynką, która chciała umrzeć. Rozumiem była zrozpaczona, bo zabiła kogoś bliskiego, a także straciła najbliższych jej ludzi i na dodatek brat nie okazał się tym, za kogo się przedstawiał. To wszystko mogło ją skołować i doprowadzić do stanu, w jakim się często znajdowała, ale niesmak pozostawał. Miałam wrażenie, że autorka chciała wypośrodkować by nie zrobić, z Tris nieczułej i mało wrażliwej Nieustraszonej i jednocześnie nie chciałaby była płaczliwą i załamującą się Altruistką. Może i złoty środek został zachowany, ale mnie jakoś nie przekonał.

Ogólnie podobała mi się koncepcja całej książki i zakończenie kompletnie zbiło mnie z tropu. Nie tego się spodziewałam. Zupełnie nie tego. Jednak zauważyłam również kilka niezgodności w książce, gdzie główna bohaterka na początku sceny czegoś nie miałaby w następnej już coś posiadać. Trochę bez sensu i zdecydowanie psuło to efekt czytania.  
"Odkryłam, że ludzie mają wiele warstw tajemnic. Wydaje ci się, że kogoś znasz, że go rozumiesz, ale jego pobudki zawsze są przed tobą ukryte, schowane w jego sercu. Nigdy ich nie poznasz, ale czasem postanawiasz zaufać." ~ Veronica Roth, Zbuntowana, Warszawa 2014, s. 355.

OCENA: 7/10
[1] Opis pochodzi z okładki książki.
Jutro ostatni egzamin...
Trzymajcie kciuki...
Lady Spark 

26 komentarzy:

 1. Ja trochę gorzej odebrałam ten tom. A kolejny jeszcze słabszy. Ale to dobrze, że Tobie się podobało :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I to jest właśnie w czytaniu najpiękniejsze :), że ludzie mają własne opinie i szanują zdanie innych :).
   Mnie cała seria bardzo przypadła do gustu :)

   Usuń
 2. ZAPRASZAM NA KONKURS!!!
  http://monweg.blog.onet.pl/2015/01/22/robie-konkurs-bo-moge/

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja wiem, wiem kiedyś się z tym zapoznam! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jak na świecie znowu pojawią się dinozaury :P

   Usuń
 4. Skończyłam dawno serię. Niestety nie będę Ci spoilerowała - więc nie napiszę nic więcej :]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już też serie mam za sobą :) Recenzja po prostu musiała odczekać na swoją kolej :)

   Usuń
 5. A ja nie czytałam nawet pierwszego tomu - muszę to nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PS. Trzymam kciuki kochana :)

   Usuń
  2. Polecam! Mam nadzieję, że i Tobie przypadnie do gustu.
   Dziękuję za trzymanie kciuków. Przydały się :)

   Usuń
 6. Mnie się 1. część nie podobała, więc po kolejne już nie sięgnę... :(

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja natomiast nie przeczytałam żadnej części - jedynie obejrzałam ekranizację, która - powiem szczerze - przypadła mi do gustu, choć nie na tyle, bym sięgała po książkę... Dlaczego? Otóż dlatego, że mam przesyt dystopii i innych takich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. Jednak te książki może i mają banalną fabułę, ale niosą za sobą jakieś przesłanie :)

   Usuń
 8. Mi również najbardziej podobało się zakończenie, reszta już mniej, niestety... Ale w sumie za wiele z niej nie pamiętam, właśnie tylko końcówka została w pamięci. Trzeci tom miałam czytać, ale nie wiedziałam, o czym mowa, więc zaprzestałam.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie za to trzeci podobał się najbardziej :)

   Usuń
 9. Jakoś tak na główny plan wybija mi się to użalanie nad sobą Tris:p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie ja ją z jednej strony rozumiem. Straciła bardzo bliskie osoby - to musiało wywrzeć na nią wpływ, ale z drugiej strony to jest mało realne żeby osoby w takim stanie psychicznym były zdolne do pewnych rzeczy, które dokonała Tris.

   Usuń
  2. Ale to w końcu fantastyka :D

   Usuń
  3. To jest jakiś argument :D

   Usuń
 10. Muszę w końcu przeczytać tą część. Film zaraz w kinach a ja jeszcze nie mam niej za sobą. Niedopuszczalne! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Film? Może. Książka? Nie. :D

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz