sobota, 20 grudnia 2014

097. Mylący tytuł w "Sekrecie jej oczu"

AUTOR: Eduardo Sacheri  
TYTUŁ ORYGINALNY: La pregunta de sus ojos
TŁUMACZ: Andrzej Sobol-Jurczykowski
ROK WYDANIA: 2012
WYDAWNICTWO:  Świat Książki

OPIS
Emerytowany urzędnik sądowy Benjamin Chaparro postanawia opisać sprawę sprzed lat, która zaczęła się od morderstwa i gwałtu na młodej kobiecie. Choć sprawca został schwytany i osadzony, niecodzienne okoliczności sprawiły, że jednak sprawiedliwości nie stało się zadość. A w takiej sytuacji łatwo o samozwańczego sędziego. Tylko Chaparro wie, jak potoczyły się losy zamieszanych w tę historię osób, i teraz postanawia odsłonić prawdę. Ale jest jeszcze inna prawda, która go dręczy: otóż od lat kocha pewną kobietę… [1]

RECENZJA
Długo zbierałam się w sobie nim sięgnęłam po książkę Eduardo Sacheri. Odstraszał mnie głównie tekst z tyłu książki. "Powieść sensacyjno - psychologiczna..." - te kilka słów wystarczyło by wiele czasu musiało minąć nim poczułam, że i na tę pozycję z mojej biblioteczki właśnie przyszedł czas.

Benjamina Chaparro poznajemy w momencie gdy przechodzi na zapewne zasłużoną emeryturę. Jednak nie dociera na swoje przyjęcie pożegnalne, które zorganizowali mu współpracownicy. Udaje się do gabinetu pani sędzi Irene, którą zna od zarania dziejów i jeszcze dłużej. Pożycza od niej starą maszynę do pisania i zabiera się do opisania sprawy sprzed ponad trzydziestu lat. Chaparro wszystkie szczegóły pamięta dokładnie i daje się porwać wspomnieniom, które przelewa na białe kartki papieru.

Pewnego dnia przybywa na miejsce zbrodni, którym jest mieszkanie małżeństwa Morales, a na podłodze musi zbadać zwłoki młodej mężatki Liliany Emmy Colotto de Morales. Od tego sytucaji w jego zawodowym życiu zaczynają się problemy. Chaparro zbyt mocno zaangażował się w sprawę wdowca Moralesa i to zaprowadziło go w pewnym momencie na drugi koniec Argentyny. Zdecydowany złapać sprawcę przypadkiem trafia na jego trop i gdy wydaje się, że sprawiedliwości stanie się zadość na pierwszy plan wysuwają się konszachty polityczne.

Gdy po latach odkrywa co się stało nie tylko z wdowcem po Lilianie, ale również z jej oprawcą to dosłownie włosy stają mu dęba. Nie spodziewał się takiego obrotu sprawy, a może inaczej: świadomość właśnie coś takiego mu podpowiadała, bo wbrew pozorom Chaparro jest również dość dobrym psychologiem. Cała sytuacja morderstwa i jego późniejszych skutków idealnie pokazuje jak działało państwo argentyńskie w latach 60., 70. i później. Jak bardzo było skorumpowane i jak bardzo każdy normalny obywatel bał się wyściubić swój nos z domu. Może nie jest temu poświęcone wiele, ale w pewnych opisach czy dialogach da się wyciągnąć takie a nie inne wrażenie, że wtedy Argentyna była państwem upadającym, które nie radziło sobie z przestępczością w kraju. Gdzie polityka mieszała się z codziennością w dość dziwny i poplątany sposób.

 Pozostaje jeszcze wątek miłosny Benjamina Chaparro. Od razu zaznaczę, że powieść jest prowadzona w dość dziwnym stylu. Kilka razy przez narratora, ale w większości przez Benjamina. W pewnych momentach można stracić rachubę czy to co się dzieje jest częścią książki czy po prostu teraźniejszością starego urzędnika sądowego. Jednak większość czytelników bardzo szybko zorientuje się co dzieje się w danej sytuacji. Powiedzmy sobie szczerze, że wątek miłosny nie jest zbytnio wyróżniony. Pokazany jest on zaledwie w tych kilku momentach, które prowadzi narrator, a nie sam główny bohater i nie idzie również to ciągiem, a jest oddzielone od siebie, więc człowiek nie czuje się znudzony wspomnieniami miłosnych uczuć Chaparro. Jest to rozłożone logicznie i nie nuży czytelnika.

Dobrze. Skoro wszystko jest takie dobre to dlaczego tylko osiem punktów? Nie jestem kompletnie zorientowana w argentyńskim obecnym prawie karnym i funkcjonowaniu sądów i policji, a co dopiero mówić o latach 60. Autor ani tłumacz nie dali żadnych dodatkowych odnośników, które pomogłyby czytelnikowi zrozumieć kto zajmuje jaką pozycje w hierarchii.
"Gdyż musi odpowiedzieć tej kobiecie, wreszcie i raz na zawsze na pytanie jej oczu." ~ Eduardo Sacheri, Sekret jej oczu, Warszawa 2012, s.267.
OCENA: 8/10

[1] Opis pochodzi z okładki książki.

(c) Lady Spark 
Z racji tego, że jest to ostatnia recenzja w tym roku, ale nie ostatni post! Ostatni post będzie podsumowującym całą naszą roczną działalność. Właśnie z tej okazji chcemy złożyć Wam wszystkim życzenia świąteczne. 
Chcemy Wam życzyć aby pod choiną było dużo książków,
o które - jako grzeczne dzieci - prosiliście Świętego Mikołaja.
Jednak przede wszystkim chcemy Wam życzyć rodzinnych i ciepłych świąt. 
O to by karp miał mało ości, by choinka pachniała lasem, 
sernika pełnego bakalii. By w te dni nie zabrało przy Was osób, które kochacie 
i szanujecie, byście byli szczęśliwi wśród tych, którzy 
dają Wam radość. 
Tego i jeszcze więcej wszystkiego najlepszego życzy Wam 
załoga Kreatywnej Alternatywy:
Lady Spark, Martitta oraz Tea. 

25 komentarzy:

 1. Też by mnie odstraszała ta rekomendacja "powieść sensacyjno-psychologiczna" :) ale jak widzę, niepotrzebnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie to jest bardzo dobra książka i ta rekomendacja wielu może odstraszyć :)

   Usuń
  2. W sumie o prawie argentyńskim mogłabym się czegoś dowiedzieć :) a nuż będę kiedyś prawnikiem w Argentynie :D

   Usuń
  3. Tylko jak coś to uważaj na siebie, bo to dość niebezpieczny region ;)

   Usuń
 2. Nie całkiem moje klimaty, ale lubię książki w formie wspomnień, więc będę ją miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to z pewnością książka warta zainteresowania :)

   Usuń
 3. Nie uwierzysz! Przeczytałabym! :D Szczególnie, że ten wątek miłosny nie dominuje całej książki :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaledwie kilka rozdziałów, gdzie główna postać użala się z lekka nad sobą za co zmniejszyłam ocenę, ale zdecydowanie jest do to przeżycia. :P

   Usuń
 4. Ostatnie zdanie z opisu książki zepsuło mi cały jej zagadkowy obraz :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ta miłość to jest drugi plan! Serio. Całkiem dobry drugi plan :)

   Usuń
  2. To może się na nią skuszę gdy wpadnie mi w ręce ;p

   Usuń
 5. Interesująca pozycja literacka :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po jej przeczytaniu to samo stwierdziłam :D

   Usuń
 6. Patrząc na okładkę, chyba nie kupiłabym książki. Wbrew obiegowej opinii, że nie ocenia się książki po okładce, to dla mnie okładka ma duże znaczenie. Piszesz o książce interesująco, więc może nie kupiłabym książki, ale chyba przeczytałabym z przyjemnością, bo skoro ma wątek sensacyjny... Wesołych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również dużą wagę przykładam do okładki. Wbrew pozorom to na początku ona ma nas zachęcić do kupna. Wizualnie musi nas przekonać, że w środku jest coś co nas zainteresuje. Ja osobiście "Sekret jej oczu" kupiłam dla tytułu i to kilka lat temu, bo sądziłam, że treść jest zupełnie inna ;) "
   Wesołych :)

   Usuń
 7. Powieść wydaje się zaskakująca, w pewnym sensie dość dziwna, ale przez to przyciągająca. A co argentyńskiego prawa, pewnie mało kto w Polsce jest, więc odnośniki by się przydały. ;P

  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest główny mankament tej książki, brak odnośników.
   Pozdrawiam ;)

   Usuń
 8. Dużo czytałam książek o prawie w Argentynie , ale czuję ,że jest to idealna książka dla mnie . Przeczytam - już postanowione ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka godna uwagi.

  Wszystkiego naj!

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie hasło "powieść sensacyjno - psychologiczna" zdecydowanie bardzo mocno przyciąga.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam jeszcze tej książki, ale wydaje się niezła, dlatego pewnie kiedyś dam jej szansę. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo podoba mi się hiszpański tytuł tej książki :D Pozdrawiam miłośniczkę Paryża :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz