czwartek, 22 września 2016

307. Islamskie realia w "Musiałam umrzeć"


AUTOR:  Marina Achmedowa  
TYTUŁ ORYGINALNY: Дневник смертницы: Хадижа
TŁUMACZ: Aleksandra Stronka   
ROK WYDANIA: 2015
WYDAWNICTWO: Znak   

OPIS
Chadidża dorasta w wiosce na północnym Kaukazie, gdzie świat nie zmienił się od wieków. Dziewczyna uczy się wierności islamskiej tradycji oraz posłuszeństwa woli Allacha, starszych i mężczyzn.
Gdy dorośnie, trafi do miasta rozdzieranego wojną między muzułmańskimi bojownikami i rosyjskimi siłami specjalnymi. Choć delikatna, wrażliwa Chadidża bezustannie dokonuje kolejnych wyborów, tak naprawdę nic od niej nie zależy. Nawet, kiedy pójdzie za głosem serca, trafi wprost do fanatyków usprawiedliwiających nienawiść przemocą i religią.
Podczas podróży do Dagestanu rosyjska reporterka Marina Achmedowa była świadkiem ataku sił specjalnych na kryjówkę muzułmański ekstremistów. Poruszona widokiem obławy i jej ofiar postanowiła napisać posiąść, która odpowie na pytanie, co sprawia, że muzułmańskie kobiety dokonują samobójczych zamachów. [1]

RECENZJA
Żyjemy w czasach gdzie mimo, iż głośno nikt tego nie powie to mamy wojnę. Przerażający jest fakt, że twór państwo podobny (bo ja tego państwem nazwać nie potrafię, nawet tak zwanym) terroryzuje Europę. Radykalny islam jest dla mnie czymś złym – ideologią/wiarą (jak kto woli), która zabija. Nie wyobrażam sobie, jak kobiety wychowane w takiej a nie innej kulturze godzą się na bycie nikim, bo tak to trzeba niestety nazwać. Może właśnie chęć znalezienia odpowiedzi na pytanie: „Dlaczego muzułmańskie kobiety dokonują zamachów samobójczych” pchnęła mnie ku książce Mariny Achmedowowej Musiałam umrzeć

Chadidża, po śmierci swojego ojca, przeprowadza się z matką na wieś. Mimo, że początkowo bardzo ciężko przychodzi jej odnalezienie się w nowej sytuacji, z czasem coraz bardziej przesiąka wierzeniami i zasadami obowiązującymi w wierze muzułmańskiej. W miarę jak dorasta stara się żyć zgodnie religijnym „regulaminem”. Dziewczyna ma tylko jedno marzenie – chciałaby zostać żoną Machacza, syna generała, którego rodzina posiada dom w jej wiosce. Gdy, jako młoda kobieta, Chadzidża wraca do miasta jej życie staje na głowie, a wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zakochuje się w pewny przystojnym chłopaku, którego poznaje na uczelni…

Musiałam umrzeć składa się z trzech części, opisujących naszą bohaterkę na trzech etapach jej życia – jako jeszcze dziecko, dorastającą dziewczynę i młodą kobietę. Lektura to nic innego jak pamiętnik Chadżidży, dlatego też autorka starała się aby fragmenty dotyczące poszczególnych okresów życia były pisane językiem adekwatnym do wieku głównej „aktorki”. Mając to na uwadze przymykałam oko na liczne powtórzenia, którymi pani Marina uraczyła mnie w pierwszej części swojej książki. Miejscami odnosiłam wrażenie, że rozdział składa się z jakiś luźnych zlepków zapisków, mających ze sobą niewiele wspólnego. Później, styl wypada już zdecydowanie lepiej, co jest w sumie analogiczne z tym co przed chwilą powiedziałam o czysto technicznej konstrukcji powieści. 

Sama powieść, wbrew pozorom, nie powala swoją dynamiką. To raczej spokojniejsza lektura, w której od czasu do czasu poczułam jakieś szybsze bicie serca czy płytszy oddech. Wszystko toczy się swoim własnym tempem, ale to chyba raczej nic nadzwyczajnego w tego rodzaju literaturze. 

Autorka wykreowała postać, która mimo upływu czasu niewiele się zmienia. Dorosła Chadżidża miejscami zachowywała się tak infantylnie i irracjonalnie, że mi samej ciężko było wyobrazić sobie, że można być aż tak niedojrzałym. Oczywiście dużą rolę odegrała w tym wszystkim tradycja, w której została wychowana i chyba to mnie najbardziej w tym wszystkim przerażało. Bo Chadżidża to nie tylko „książkowa bohaterka”, to również tysiące kobiet, które żyją w państwach islamskich i które bez słowa sprzeciwu przyjmują na siebie „brzemię” wychowanych w wierze islamu –bojących się zawalczyć o swoje w obawie przed bożym gniewem, akceptującym swoją pozycję w domu oraz ulegających tradycji, która je tłamsi, usidla i zniewala. No, ale już wracam do meritum! Z jednej strony Chadżidża niemiłosiernie mnie irytowała, ale z drugiej było mi jej żal, że musiała dorastać w takim a nie innym świecie. 

Marina Achmedowa ukazała błędne koło, w którym znaleźli i się muzułmańscy bojownicy i rosyjskie siły specjalne. Atak jednych na drugich spotykał się z natychmiastową, równie bolesną, odpowiedzią. Ze smutkiem muszę stwierdzić, że takie zapętlenie można dotrzeć we współczesnej Europie. Być może autorka nie odpowiedziała jasno na postawione przez siebie (a powtórzone przeze mnie) pytanie, nie mniej jednak ukazała, jak w takiej „pułapce” bardzo łatwo wpłynąć na psychikę człowieka, a granica między dobrem i złem zostaje nieodwracalnie zamazana. 

Mimo, że spodziewałam się czegoś innego po lekturze Musiałam umrzeć, to z pewnością nie mogę powiedzieć, że jest to zła książka. Myślę, że zasługuje na danie jej szansy, ale jednocześnie trzeba czasem przymknąć oko na pewne niuanse. Co prawda ja nie znalazłam satysfakcjonującej odpowiedzi na postanowione na samym początku pytanie, ale historia Chadżidży, jako że to była moją pierwszą w tych „klimatach”, rozbudziła moją ciekawość i chęć dalszego zagłębienia tematu.

„Jeśli kochasz, słowa nie są potrzebne” ~ Marina Achmedowa, Musiałam umrzeć, Kraków 2015, str. 150

OCENA: 7/10

Czy tylko mi dni uciekają jak przez palce? Ale to dobrze! Bo już niebawem Boże Narodzenie, a to mój ulubiony czas! Pozdrawiam i do następnego! 
Tea


[1] Opis pochodzi z okładki książki

17 komentarzy:

 1. Mam ją na czytniku,czeka w kolejce:)
  https://sweetcruel.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że sięgnę po tę książkę, powinna wzbudzić we mnie jakieś emocjie, jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka czeka w kolejce, nie mogę doczekać się spotkania z nią. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze słyszę o tej książce. tytuł sobie zapamiętam

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz spotykam się z tym tytułem. Ostatecznie dalas 7/10 więc nie powinno być źle, jednak jakoś mimo zainteresowania tematem ta konkretna książka mnie nie kusi. Sama nie wiem czemu, ale bohaterka mnie nie zachęca do lektury.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka mnie raczej nie kusi. Może chodzi o tematykę. Mimo wszystko tytuł zapamiętam.

  bibliotekatajemnic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakoś nie potrafię o tym czytać. Ten cały świat, który jest w niej opisany jest dla mnie zbyt przerażający. Posiadamy tą książkę w bibliotece i czytelniczki oddawały ją z nieukrywanym przerażeniem.
  Ja raczej nie przeczytam. W podobnej literaturze lubuje się opowieściami o chińskich kobietach, którym również ogromnie współczuje.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  Marta z Na planecie Małego Księcia

  OdpowiedzUsuń
 8. Cóż, chyba dam szansę tej książce ;)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja wiem, rozumiem, tradycja itd. ale nie mogę znieść takich głupiutkich bohaterek :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Książki takie jak ta, wzbudzają zawsze we mnie wiele emocji i swego rodzaju przerażenie. Straszne jest też to, co teraz dzieje się na świecie i masz rację - wojna niestety trwa. ;/

  A zmieniając nastrój, mi też dni uciekają, zaraz powrót na studia, a ja jeszcze tyle mam do zrobienia w wakacje! ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie lubię tego typu książek wojna i te sprawy chyba wolę się nie dołować :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię czasem sięgnąć po tego typu książki, choć to nieco masochistyczne z mojej strony, bo strasznie się wówczas dobijam. :(

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie rozejrzę się za tym tytułem :)

  OdpowiedzUsuń
 14. To może być bardzo poruszająca książka...

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie książki uświadamiają mi, jakie mamy szczęście przychodząc na świat w takiej, a nie innej części świata.

  OdpowiedzUsuń
 16. Stanowczo wolę literaturę faktu dotykającą takich problemów, niż beletrystykę. Powieści nierzadko gorzej oddają te różnice kulturowe. Swoją drogą - nie tylko radykalny islam jest zły. Wszelcy radykałowie mają to do siebie, że nie obchodzi ich jednostka, a jedynie ich własne przekonania. Niezależnie od religii.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ooo mam tę książkę, wygrałam ją jakiś czas temu i zapomniałam o niej zupełnie ;o

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz