poniedziałek, 18 lipca 2016

279. Genialna "Idealna" [przedpremierowo]AUTOR: Magda Stachula   
ROK WYDANIA: 2016
WYDAWNICTWO:  Znak Literanova

OPIS
Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć.
Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje. Potem wydarza się coś jeszcze…
Ktoś wie o niej wszystko. I powoli realizuje swój plan.
Thriller psychologiczny, którego nie będziesz mógł odłożyć. Takiej autorki jeszcze w Polsce nie było. [1]

RECENZJA
Postanowiłam skusić się na egzemplarz recenzencki „Idealnej:, bo od dłuższego czasu chodził za mną thriller psychologiczny. Trochę się zmartwiłam, że jest to książka porównywana do „Dziewczyny z pociągu”, które dla mnie po prostu była średnia z tendencją do słabej. Postanowiłam jednak nie uprzedzać się do „Idealnej” i dać jej szansę. Czy „Idealna” to idealna książka?

W „Idealnej” od samego początku mamy do czynienia z perspektywą czterech bohaterów. Anitą i jej mężem, których gubi pragnienie dziecka i z tego powodu ich małżeństwo przeżywa kryzys. Ona jest sfrustrowaną trzydziestopięciolatką z wahaniami nastrojów, która podporządkowuje swoje życie erotyczne z mężem pod swoje dni płodne. Adam za to jest znudzony i zirytowany zachowaniem żony. Tym, że go szpieguje, że pracuje w domu, że przez Internet podgląda ludzi na całym świecie, a przede wszystkim jest znudzony ich wspólnym i monotonnym życiem. Mamy również tajemniczego Eryka, który etatowo podrabia sławne obrazy i rzeźby, a jednocześnie jest kompletnie zagubiony w swoim życiu uczuciowym. Nie mogę zapomnieć o tajemniczej Marcie, która planuje na kimś swoją zemstę za nieudane wcześniejsze lata swojego życia.

Pewnego dnia Anita zauważa, że w jej szafie przybyło kilka nowych ubrań oraz kosmetyków, a ona jest pewna, że sama sobie tego nie kupiła. Podejrzewa, że mąż chce zrobić z niej wariatkę i podrzuca jej te rzeczy, by mieć na nią dowody podczas sprawy rozwodowej, ale on wszystkiego się wypiera. Ich życie jest naprawdę na poważnym zakręcie. Było mi ich żal i mocno kibicowałam im, żeby pod koniec książki wszystko się między nimi ułożyło. O samej akcji nie będę więcej pisać, bo bez zdradzania wątków nie dałoby się, ale książka trzyma cały czas w napięciu. To jak autorka misternie uknuła całą sprawę, jak wplatała postaci tak by czytelnik do ostatnich stu stron nie był pewien, kto jest, kim i jakie ma powiązania z Anitą zasługuje na prawdziwe ukłony i wielkie brawa.

Jestem pod wrażeniem, bo „Idealna” to książka genialna. Ze względu na lekko denerwującą mnie Anitę odjęłam jeden punkt od oceny, ale ta książka obroni się sama. Ja nie mogłam się od niej oderwać. I jak dla mnie jest zdecydowanie lepsza od „Dziewczyny z pociągu”. Bardziej wciąga, mocniej trzyma przy sobie i to jest dopiero prawdziwy thriller psychologiczny. Miałam dreszcze, miałam ciarki, miałam uczucie niepokoju. Te wszystkie rzeczy muszą mi towarzyszyć zawsze, gdy czytam kryminał/sensację/thriller. Bez tego nie jestem zadowolona, a ta książka to mistrzostwo na polskim rynki wydawniczym. Mam ogromną nadzieję, że ta autorka napisze kolejną pozycję i równie dobrą, chociaż obawiam się, że debiut trudno będzie jej przebić. Recenzja jest krótka, bo dla mnie ta książka obroni się sama.
 „Gdy przekracza się pewne granice, łamie normy, które dotychczas wskazywały nam drogę, otwiera się nowy rozdział w życiu, zeszyt z czystymi kartkami, który będzie zapisywany nowymi historiami, ręką innego człowieka." ~ Magda Stachula, Idealna, Kraków 2016, s. 90.
OCENA: 9/10

Premiera tej książki ma mieć miejsce sierpniu, więc wyczekujcie jej, bo jest naprawdę warta. 
Przepraszamy, że nie było postu w sobotę, ale przygniotły nas sprawy osobiste. Czasami życie bywa okurtne. 
Za egzemplarz książki bardzo dziękuję wydawnictwu Znak Literanova
[1] Opis pochodzi z okładki książki

26 komentarzy:

 1. Lubię thrillery psychologiczne, więc chętnie sięgnę po ,,Idealną"!

  OdpowiedzUsuń
 2. Już jak zobaczyłam okładkę poczułam,że to książka dla mnie. A ta historia, brzmi niezwykle poruszająco.
  https://sweetcruel.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę. Ciekawa jestem, jak autorka rozwinęła tę historię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie mogę się przekonać do tej książki... Recenzenci tyle o niej mówią, a ja nadal uparcie twierdzę, że jej nie przeczytam. Całkowicie nie przekonuje mnie pomysł, choć nie mogę zaprzeczyć, że jest oryginalny...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No szkoda :(, ale wtedy znajdziesz coś innego dla siebie ;)

   Usuń
 5. Zastanowię się nad nią, ale jestem bardziej na tak! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dobra ocena a książka super się zapowiada, więc jestem jej ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brakuje mi ostatnio mocnego thrillera psychologicznego. Takiego wstrząsającego.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mimo tej irytujące bohaterki, na pewno będę polować na te książkę. Dobry thriller psychologiczny to jest to :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawi mnie ta książka, więc może się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak zachwalasz, tak obiecujesz, że chyba aż sprawdzę czy faktycznie taka dobra jest :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku zawodów nie przyjmuję skarg i reklamacji :P.

   Usuń
 11. Piekielnie ciekawi mnie Idealna, bo uwielbiam thrillery. Widzę, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Wystarczy my już samo "thriller psychologiczny". xD Chcę przeczytać! Natychmiast dodaję do listy. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 13. Z czasem na pewno sięgnę po tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń