niedziela, 24 maja 2015

134. (Nie)idealny "System" ZSRR

AUTOR: Tom Rob Smith
TYTUŁ ORYGINALNY: Child 44
TŁUMACZ: Łukasz Praski   
SERIA: Lew Demidow
TOM: Pierwszy 
ROK WYDANIA: 2015
WYDAWNICTWO: Albaros Andrzej Kuryłowicz

OPIS
W raju, jakim jest ZSRR lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, przestępczość nie istnieje. Tak w każdym razie twierdzą władze, i kiedy na torach zostają znalezione okaleczone zwłoki dziecka, utrzymują, że był to wypadek.
Funkcjonariusze bezpieki Lew Demidow musi zamknąć usta rodzicom, którzy są przekonani, że ich dziecko zostało zamordowane. Tak jak ze wszystkich obowiązków wobec socjalistycznej ojczyzny, również z tego Demidow wywiązuje się bez zarzutu. Kiedy jednak w makabryczny sposób giną kolejne dzieci, jego wiara w nieomylność partii zostaje zachwiana.
Narażając na śmiertelne niebezpieczeństwo siebie i kobietę, którą kocha, i mając przeciwko sobie cały aparat władzy, na własną rękę rozpoczyna śledztwo.  [1]

RECENZJA

Gdy mama podawała mi książkę w sklepie nie byłam przekonana, ale widząc tylko w opisie skrót ZSRR zrozumiałam, że muszę mieć tę pozycję w swojej biblioteczce i natychmiast ją przeczytać. Bez większego namysłu zapłaciłam za powieść Pana Smitha i wpadłam w nią jak śliwka w kompot.

Wstęp książki jest obrzydliwy i pełen okrucieństwa, jakie panowało w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przed wojną, w jej trakcie oraz po wojnie. Kilka razy po plecach przeszedł mnie dreszcz obrzydzenia i wstrętu. Pokazano, do czego zdolni są ludzie w chwilach największej słabości. Barbarzyństwo, kradzież a nawet kanibalizm był na porządku dziennym. Każdy chciał przede wszystkim przetrwać, a to budziło w ludziach wszelkiego rodzaju okrucieństwa. Chociaż początkowo wstęp wydaje się kompletnie wzięty z czapy i niepasujący do reszty to w końcu łączy się on z całą resztą. Sądziłam, że jest on związany z pozostałą treścią tylko i wyłącznie poprzez jedną osobę, ale gdy kartkowałam kolejne strony powieści w pewnym momencie wyrwało mi się w środku nocy głośne, wyraźne „o kur….” Mimo, że już przed tym wiedziałam, że jest to książka dobra tak w tym wypadku czułam, że jest wyśmienita, ale do idealnej jej trochę zabrakło.

Lwa Demidowa poznajemy, gdy jest w trakcie prowadzenia jednocześnie dwóch śledztw. Jedno dotyczy pewnego weterynarza, który podejrzewany jest o spiskowanie z ambasadorami krajów zachodnich, co w czasach komunizmu radzieckiego było największym przestępstwem i karane było śmiercią, a wcześniej bolesnymi torturami. Druga to sprawa śmierci małego chłopczyka, który był synem kolegi Lwa. Rodzice i cała reszta rodziny przekonana jest, że dziecko zostało zamordowane. Jednak system, w jakim żyje Lew mówi jasno: w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich nie istnieje coś takiego jak zbrodnia, przestępstwo czy margines społeczny. Ludzie czują się bezpieczni, a państwo o nich dba. Dlatego właśnie głównym zadaniem Lwa jest przekonanie rodziców chłopczyka, że ten zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Niestety Lew ma również wrogów, którzy nie cofną się przed niczym by go skazać na śmierć, kołchoz czy inna karę. W wyniku intrygi on i jego żona zostają przeniesieni do innego miasta o kilkaset kilometrów od Rosji, a on także już przestał być funkcjonariuszem bezpieki, a został zdegradowany do roli zwykłego milicjanta, jakich na pęczki jest w ZSRR. Znalezienie kolejnego ciała małego dziecka zdecydowanie go szokuje i zaczyna prowadzić coś na kształt prywatnego śledztwa, w którym pomaga mu jego przełożony, a im głębiej w książkę tym prawda okazuje się znacznie bardziej szokująca niż można sądzić…

I stop! Żadnych więcej szczegółów. Przejdźmy do innych spraw. Jeśli chodzi o samo prowadzenie akcji no to z lekka się wlekło na początku i czytelnik zastanawiał się: na co to komu? Jednak nasunęło mi się porównanie tego do sagi Larssona. Tam też pytałam się przez 1/3 powieści: ale po co to? Na szczęście wszystko złożyło się w logiczną całość i autor nie pogubił się w pomyśle, jaki miał do przekazania. Czy został oddany cały klimat tamtych czasów? Nie wiem, bo w nich nie żyłam, ale nie odczułam też, żeby autor czuł się zagubiony w opisywanych przez siebie wydarzeniach. Oddawał biedę, nędzę oraz inne okropności w sposób rzeczywisty i wiarygodny. Udało mu się nawet ująć coś, czego się nie spodziewałam, że zło i walka o przetrwanie nie zawsze wygryza i uśmierca dobro w ludziach.

Autor pisze ciekawie i uwierzcie mi, że najbardziej żałuję, że nie mogłam poświęcić się tej powieści w całości z powodu braku czasu. Czytałam ją na wyrywki, czasami kilka kartek przez kilka dni, więc jeśli chcecie poczuć ten dreszczyk emocji i adrenaliny zapewnijcie sobie przy tej lekturze sporo wolnego czasu.

Ważne! Autor czerpał z historii mordercy i człowieka psychicznie chorego, który żył naprawdę i który przez wiele lat paraliżował rodziców w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Jego historia skończyła się w inny sposób, a próby wyjaśnienia jego choroby psychicznej nigdy nie podjęto, bo przecież w systemie idealnym, jakim był ZSRR nigdy nie było niczego złego ani morderstw, dewiacji ani też patologii. Wszystko było idealne, a całe zło było skutkiem kapitalizmu na zachodzie. Specjalnie nie zdradzam tutaj nazwiska osoby, o której w rzeczywistości pisał Smith, by zostawić frajdę z odkrywania wszystkiego samemu – ja popełniłam błąd czytając spojler filmu, który właśnie leci w kinach i cała radość poszła… no tam.

Nie podobała mi się naiwność paru fragmentów, kilka rzeczy, które były zbyt banalne, więc za to trochę obniżyłam swoją ocenę. Jednak uznaję książkę za bardzo dobrą i polecam, a sama aż się trzęsę by zakupić kolejne pozycje tego autora. Coś mi mówi, że właśnie stałam się fanką tego pisarza.
"Kiedy sytuacja się odwróci, każdy może żałować swoich czynów" ~ Tom Rob Smith, System, Opole 2015, s. 358.
OCENA: 8/10

[1] Opis pochodzi z okładki książki

Wiecie, co Lady Spark "uwielbia" najbardziej?
Gdy promotor sam powoduje obsunięcia w oddaniu ostatecznej wersji pracy, gdy nie czyta wszystkiego na czas. Może do wtorku się wyrobi... Może.
Idę czytać, to mi tylko pozostało. 

19 komentarzy:

 1. Nie uwierzysz, co powiem. Jestem wielce zaintrygowana :D z chęcią bym to przeczytała. Oczywiście, że zachęciły mnie okaleczone zwłoki.
  Cieszę się, że ma to jakiś sens w całości i sceny się łączą, takie książki lubię. Odkrywanie tajemnicy to też świetna pożywka dla mojego mózgu. Pewnie tylko system polityczny mnie zirytuje, ale cóż, taki był świat. Jednak jestem zaskoczona, że Lewowi pomaga przełożony. Nadzieja, iż nie wszyscy na ślepo wierzyli w państwo.
  Panno Spark, dobra robota ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co mogło zaskoczyć Martę? Okaleczone zwłoki :) :P. Czemu nie jestem zdziwiona? :D
   Bardzo dobra książka ;)
   Zdecydowanie warta swoich pieniędzy.

   Usuń
 2. Kiedy tylko przeczytałam opis, pomyślałam: "Ktoś miał na prawdę zarąbisty pomysł na książkę". Twoja recenzja dodatkowo utwierdziła mnie w przekonaniu, że bezwzględnie muszę to dzieło przeczytać!
  A co do wolnego czasu... Cóż, wakacje już blisko :D

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomysł jest świetny!
   Ja czekam na kolejne części przygód Lwa ;), ale wznawiają chyba dopiero wydania, bo starych nie mogę nigdzie dostać :(

   Usuń
 3. Ostatnio przerzuciłam się na książki tego typu ,więc tytuł sobie już zapisałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie odnalazłabym się w tej powieści, tak więc nie będę się do niej zabierać :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale z pewnością zamiast tej książki przeczytasz inną, która bardziej będzie pasować ;)

   Usuń
 5. Zachęciłaś mnie, prawdę mówiąc :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka raczej nie dla mnie, chyba byłaby za ciężka dla mnie. Już sama się pogubiłam w twojej recenzji, a co byłoby w czasie czytania powieści ;)
  Jednak mimo to świetna recenzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje.
   Książka trochę ciężka jest, ale mimo wszystko bardzo miło się czyta ;)

   Usuń
 7. Myślę, że książka mogłaby mi się spodobać. To zdecydowanie moje klimaty :))

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie coś dla mnie. Może kupię, a może poczekam aż będzie w bibliotece...

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja z czasem to może nawet i się skuszę! :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama bym chciała żeby mi tak mama książki podawała... Jak jestem z nią w księgarni to z reguły mi zabiera żebym nic nie kupiła xd
  Ciekawią mnie takie tematy więc, ku utrapieniu mojej rodzicielki, się skuszę :D

  Zapraszam do siebie
  http://to-read-or-not-to-read.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz