środa, 5 listopada 2014

086. Gdzie diabeł nie może… tam Martina na smoku pośle…

 

AUTOR: George R. R. Martin
TYTUŁ ORYGINALNY: A Dance with Dragons
SERIA: Pieśń Lodu i Ognia
TŁUMACZ: Michał Jakuszewski
TOM: Piąty
ROK WYDANIA: 2011 (Część I), 2012 (Część II)
WYDAWNICTWO: Zysk i S-ka

OPIS
Na wschodzie Daenerys Targaryen, ostatnia z rodu Targaryenów, włada przy pomocy swych trzech smoków miastem zbudowanym na pyle i śmierci. Daenerys ma jednak tysiące wrogów i wielu z nich postanowiło ją odnaleźć...
Tyrion Lannister, uciekłszy z Westeros, gdy wyznaczono nagrodę za jego głowę, również zmierza do Daenerys. Jego nowi towarzysze podróży nie są jednak obdartą bandą wyrzutków, jaką mogliby się wydawać, a jeden z nich może na zawsze pozbawić Daenerys praw do westeroskiego tronu...
Północy broni gigantyczny Mur z lodu i kamienia. Tam właśnie przed Jonem Snow, dziewięćset dziewięćdziesiątym ósmym lordem dowódcą Nocnej Straży, stanie najpoważniejsze jak dotąd wyzwanie. Ma bowiem potężnych wrogów nie tylko w samej Straży, lecz również poza nią, pośród lodowych istot mieszkających za Murem...
W czasie narastających niepokojów fale przeznaczenia nieuchronnie prowadzą bohaterów do największego ze wszystkich tańców... [1]

RECENZJA
Czasem natrafia się na takie książki, od których nie można oderwać wzroku. Z rozchylonymi ustami, z wypiekami na policzkach i sercem bijącym w szaleńczym rytmie przerzuca się kolejne kartki, drżąc o los swoich ulubionych bohaterów. Z sagą „Pieśni Lodu i Ognia”, ja – jako ogromna fanka takiego typu literatury, miałam podobnie. Z utęsknieniem wypatrywałam w swojej bibliotece piątej i jak na chwile obecną ostatniej wydanej części cyklu i gdy wreszcie zaczęłam ją czytać nie mogłam przestać przerzucać kolejnych strony. Założę się, że właśnie teraz pomyśleliście, iż Tea da kolejną 10… a tu Was zdziwię, co prawda piąty tom bardzo mi się podobał, ale… no właśnie zawsze jest jakieś „ale”.

Może zanim przejdę to tej właściwej recenzji dodam, że oczywiście Pieśń Lodu i Ognia już od dawna zajmuję wyjątkowe miejsce w moim czytelniczym serduszku. Polubiłam wykreowane przez Martina postacie, jego charakterystyczny styl pisania, a jego miejscami „mroczny” humor wręcz kocham. Nikogo, więc nie zdziwi, że również i z serialem, jako jednym z nielicznych, jestem na bieżąco. W sumie kiedyś w rozmowie z Lady Spark obiecałam sobie, że nigdy nie zrecenzuję twórczości Martina… ale jak widać, tylko krowa nie zmienia zdania.

Z pewnością gdybym chciała poświęcić każdej postaci występującej w książce chociaż kilka zdań, to bylibyście zmuszeni do czytania mojego długiego i być może niezbyt ciekawego wywodu, więc postaram się opisać to jak najkrócej i w miarę przystępny sposób. Jeśli ktoś miał możliwość zapoznania się historią stworzoną przez Martina przyzna mi rację, że autor nie kreuje dwóch takich samych postaci… wiele cech a i owszem może się powielać, ale każdy bohater ma taką malutką  „cząstkę” czegoś bardzo indywidualnego i przypisanego tylko i wyłącznie dla siebie. I to chyba w tym wszystkim jest najlepsze. Nie mamy tutaj takich schematycznych „aktorów”, których na pęczki jest we współczesnej literaturze, tutaj każdy jest inny, wyjątkowy i co za tym idzie niezwykły. W „Tańcu ze smokami” w całym gąszczu występujących postaci znów mogłam się spotkać z tymi, których obdarzyłam swoją największą sympatią… mamy tutaj praworządnego Jona, mamy empatyczną Dany i przede wszystkim mamy Tyriona – karła, który jest po prostu moim number one. Uwielbiam jego cięty języczek, styl bycia, pewność siebie i to, że niczym kot zawsze spada na cztery łapy i wychodzi z każdej opresji. No po prostu go kocham i kochać będę do końca Pieśni Lodu i Ognia, już teraz to wiem! A najchętniej to właśnie jego widziałabym na Żelaznym Tronie – a co! Jak szaleć to szaleć!

O samej fabule troszeczkę ciężko mi się jakoś ładnie i zwięźle wypowiedzieć – to również jest konsekwencją tego, że nie chciałam od samego początku recenzować sagi. Cóż jakby z tego jakoś w miarę dobrze wybrnąć? Może powiem to tak – ogólnie nie można narzekać na brak nudy. W „Tańcu ze smokami” mamy w sumie wszystko – mamy krew, trupy, zarazę, śnieżycę, sztorm, ogień, wodę… no wszystko, ale z drugiej strony czytając piąty tom historii brakowało mi troszkę dynamizmu – tak, wiem jak to brzmi, z jednej strony jest wszystko, a z drugiej brak jakieś wartkiej akcji, ale właśnie takie są moje odczucia. Przyznam się nawet szczerze, że pierwsze sto stron pierwszej części trochę mnie wynudziło, ale na szczęście potem powoli Martin wracał do tego, do czego przyzwyczaił nas we wcześniejszych tomach, a w ostatnich rodziałach drugiej części „Tańca ze smokami” dzieje się tyle, że o matulu! I oczywiście Martin kończy tom w takim momencie, że już najchętniej sięgnęłoby się po następną część, a na to jeszcze niestety trzeba czekać.

Jeśli chodzi o styl pisania – ja jestem oczarowana. Jest język prosty, ale nie prostacki. Wplątane wulgaryzmy nie są, jak to czasami się zdaje, nie miejscu, wręcz przeciwnie są używane wręcz idealnych do tego momentach. W moim odczuciu Martin jak najbardziej sprawdza się w opisywaniu zarówno strasznych scen walki, jak i bardzo głębokich przemyśleń bohaterów. Tak więc, temu Panu mówię trzy razy tak i czekam na kolejną część!

Reasumując, ponieważ tom składa się z dwóch części, obie części oceniłam, aby wyciągnąć średnią. Pierwsza partia zgarnia mocną 8, druga pewną 10. Osiemnaście punktów, dzielimy na dwa, a więc ocena dziewięć wydaję się być jak najbardziej zasłużona. 

„Już raz Cię ostrzegałem, Lannister. Trzymaj język zza zębami albo go stracisz. Tu chodzi o los królestw. O nasze życie, nazwiska i honor. To nie jest gra służąca twojej rozgrywce.
Ależ jest – pomyślał Tyrion. Gra o tron.” – George R.R. Martin, Taniec ze smokami. Część I, Poznań 2011, s.166

OCENA: 9/10


Książka zalicza się do wyzwania: 52 książki, Czytam opasłetomiska, Historia z TRUPEM.Witam. Czy tylko ja mam ostatnimi czasu wrażenie, że czas przecieka mi przez palce?[1] Opis pochodzi z tyłu książki

9 komentarzy:

 1. Oj muszę się zabrać za to arcydzieło

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam nadzieję, że w grudniu i ja zacznę czytań książki Martina! Obejrzałam wszystkie sezonu serialu, przez co na początku musiałam trochę "odpocząć", by na nowo się zakochać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po obejrzeniu serialu (przez który przebrnęłam dopiero za 2 podejściem), zabieram się za książki. Mam nadzieję, że nie będzie to czas stracony, choć po wersji telewizyjnej rozumiem, dlaczego fani mają czasem ochotę zamordować Pana Martina.
  Dzięki za recenzję!
  Pozdrawiam, Anna. :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł posta bardzo trafny i zarazem humorystyczny. Oglądam serial, książek jeszcze nie czytałam. Kiedyś próbowałam zmierzyć się z tomem "Gra o Tron", ale niestety spasowałam. Może jeszcze do niej powrócę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie to nie, ale może dla mojego brata, fana Eragona owszem :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałaś przeze mnie nominowana do zabawy :)
  Zapraszam na notkę: http://anelisowo.blogspot.com/2014/11/liebster-blog-award.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja osobiście nie czytałam , ale koleżanka tak i bardzo jej się cała seria podoba. Muszę wypożyczyć z biblioteki ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdyby przyszło Ci opisać fabułę tych książek to by Ci kilka godzin zeszło :) Martin rządzi :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz