czwartek, 26 czerwca 2014

050. "Ryszard Kukliński: Życie ściśle tajne" czyli samo życie

AUTOR: Benjamin Weiser
TYTUŁ ORYGINALNY: Secret Life. The Polish Officer, His Covert Mission and Price He Paid to Save His Country
TŁUMACZ:  Bohdan Maliborski  
ROK WYDANIA: 2014
WYDAWNICTWO:  Świat Książki

OPIS
Autor przez 12 lat badał archiwa CIA i w utajnionym miejscu spotykał się z Ryszardem Kuklińskim. W 1992 roku przeprowadził wywiad-rzekę z pułkownikiem. W opinii Weisera Kukliński jest bohaterem, który w znaczący sposób przyczynił się do rozmontowania sowieckiej machiny militarnej, narażając życie. Wypowiedzi pułkownika autor weryfikował m.in. w rozmowach z wieloma oficerami CIA. Rozmawiała też z generałami Jaruzelskim, Kiszczakiem i Siwickim. Książka zawiera wiele nigdy wcześniej nie ujawnionych szczegółów dotyczących działalności CIA. Pokazuje, jak ważne są źródła osobowe i praca ludzi dla powodzenia tajnych misji. [1]

RECENZJA
                 „Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie” [2].
                A co mamy oddać płk Ryszardowi Kuklińskiemu? Hołd, honor, pamięć? A może nic, bo to zdrajca, który współpracował z obcym wywiadem i przekazywał mu tajne informacje o Wojsku Polskim? Ile osób tyle opinii (nasuwa mi się takie mało cenzuralne powiedzenie o zadaniu… Powstrzymam się jednak). Ja skłaniam się ku pierwszej opcji. Wszyscy mamy świadomość, że komunizm był zły. Niszczył Polskę i ludzi. On się temu sprzeciwił. Dlatego jest postacią kontrowersyjną.
                Książkę zabrałam mamie, gdy wpadłam do Polski na święta Wielkanocne. Wiedziałam, że i tak nie tknie jej za szybko, więc doszłam do wniosku, że po co ma zbierać kurz. Co prawda u mnie w Maceracie też zbierała, ale w końcu wzięłam ją do ręki. Z okładki spogląda na mnie starszy mężczyzna o poważnym spojrzeniu i w jakiś sposób o zmęczonej twarzy. Jako tło robią dwie flagi: Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Z bijącym sercem otwieram książkę i zaczynam czytać. Pierwsze trzy rozdziały to ciężka przeprawa. Dlaczego? Już śpieszę z wyjaśnieniami. Znajdują się tam głównie objaśnienia pionów CIA, Wojska Polskiego w Polsce Ludowej itp. Suche fakty, którym przydałby się jakiś mały wykres czy coś w tym stylu dla zilustrowania czytelnikowi, który kompletnie nie jest zaznajomiony z tematem. Ale potem zaczyna się dziać…
                Miałam czasem wrażenie, że czytam dobrą powieść a nie coś w rodzaju biografii Jacka Stronga. Jednak to czysta prawda. Taki scenariusz napisało życie. Bezapelacyjnie Kukliński igrał ze śmiercią. Doskonale zdawał sobie sprawę, że wpadka kosztować będzie nie tylko jego śmierć, ale również jego najbliższych: żony Hani oraz dwóch synów Bogdana i Waldka. Podjął walkę, bo chciał żyć w zgodzie ze swoim sumieniem. Oczywiście mogą teraz się odezwać głosy, że skoro bycie wojskowym i wykonywanie komunistycznych rozkazów było niezgodne z jego sumieniem to mógł odejść. Ja postawię jednak pytanie: co wtedy miałby robić człowiek, który już, jako siedemnastolatek służył w wojsku? To był jego fach oraz sposób na utrzymanie rodziny.
                Postanowił po prostu inaczej walczyć z wrogiem. Rozpoczął ryzykowną grę i kopiował tajne, a czasami nawet bardzo tajne dokumenty, do których miał dostęp. Posiadał wrodzony dar analizy. Potrafił idealnie selekcjonować to, co przechodziło przez jego ręce i przesyłać tylko to, co było niezbędne (wbrew pozorom było tego całkiem sporo). Dzięki temu, że był pułkownikiem nikt nie podejrzewał go o zdradę, bo przecież z oddaniem służył komunistycznej Polsce, która nie była nawet suwerennym państwem. Wysyłano go na różne szkolenia do Moskwy, zwiadowcze rejsy ku zachodowi, dzięki którym nawiązał kontakt z CIA oraz mógł spotykać się ze swoimi sojusznikami. Myślę, że mimo wszystko należy podziwiać Kuklińskiego za odwagę, bo nie wielu byłoby w stanie igrać ze śmiercią, poświęcić wiele w przypadku wpadki.
                Jack Strong jako wojskowy często głosił antyradzieckie opinie, które nie zawsze podobały się jego przełożonym, ale nigdy nie rzucały na niego cienia podejrzenia. Zawsze był blisko tych na najwyższych szczeblach władzy. Jednak zawsze najważniejsza była dla niego Polska. Nie chciał strzelać do ludzi, którzy sprzeciwiali się reżimowi komunizmu tak jak to miało miejsce w latach 70.
                Niemniej, żeby nie było tak miło i kolorowo i samych mych zachwytów nad książką to wypiszę kilka minusów. Gloryfikacja USA! Autor przesadził. Ja rozumiem, że Stany Zjednoczone były naszym głównym sprzymierzeńcem w walce ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, ale litości. Jednak USA to nie jest taka ziemia obiecana. Wtedy taką się wydawała naszym dziadkom, rodzicom czy nawet nam samym (mnie nie mogła, bo nie było mnie wtedy na świecie, ale mam świadomość, że recenzje czytają ludzie w różnym wieku). Nie jestem zagorzałą fanką USA i tego, co się tam dzieje (Stop! Przestań wchodzić w dyskusje polityczne!). Jakkolwiek, wtedy tylko na nich mogliśmy liczyć. Byliśmy państwem, które jakby zostało porzucone za żelazną kurtyną same sobie. Musieliśmy sami walczyć z kolejnym wrogiem i kolejny raz sami wyjść z dołka, w który wpadliśmy. Dlatego STOP dla gloryfikacji Stanów Zjednoczonych. Niech sobie będą supermocarstwem (chociaż i ta pozycja przestaje być tylko i wyłącznie ich monopolem), ale mają swoje wady a nie same zalety.
                Kolejny minus to układ przypisów. Są one z tyłu książki, co powodowało, że gdy chciałam sprawdzić skąd autor zaczerpnął daną informację musiałam skakać po stronach, co nie ułatwia czytania, bo czasami zdarzyło mi się zgubić linijkę, na której skończyłam. Na dole strony były tylko odnośniki dotyczące pseudonimów agentów CIA. Myślę, że to mogłoby być inaczej zrobione, czasami w przypisach na końcu są zawarte informacje, które uzupełniają cały tekst.
                Podsumowując, jest ciekawie, jest akcja, ale przede wszystkim jest to rzeczywistość. Dzięki książce jesteśmy w stanie poznać lepiej to, co działo się na szczeblach władzy w Wojsku Polskim, ZSRR oraz jak reagowali na to wszystko zwykli obywatele. Minusy wypisałam, powyżej więc nie będę się powtarzać.
                Dalej nie wyrobiłam sobie zdania o płk Kuklińskim. Mimo, że obejrzałam film, przeczytałam książkę. Myślę, że każdy sam musi go ocenić w ciszy swojego sumienia i zgodnie ze swoimi poglądami. Ja jednak skłaniam się ku temu, że był bohaterem i należy mu się szacunek i oddanie. Nie jestem, co prawda do tego przekonana, w 100%, ale skłaniam się bardziej ku temu niż nazywaniu go ‘zdrajcą’. Ale każdy ma prawo mieć swoje zdanie i należy je szanować. I pamiętajcie: ile osób tyle zdań. 
"Są chwile w życiu człowieka, kiedy serce niemal przestaje bić i nie potrafisz znaleźć słów, by wyrazić to, co czujesz" ~ Ryszard Kukliński [w:] Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne, Benjamin Weiser, Warszawa 2014, s. 258.
OCENA: 8/10
[1] Opis zaczerpnięty ze strony Lubimyczytac.pl

[2] Cytat z Ewangelii wg św. Mateusza 

Ekhm, ekhm! 
Jak mnie słychać? Dobrze? Świetnie! Nie wiem czy zauważyliście, ale to już nasza 50 recenzja! Sama jestem w szoku, bo troche nie dowierzałam temu, że po pierwsze dotrwamy do tylu (ja i ten mój słomiany zapał) oraz że będziemy mieć garstkę czytelników, którzy będą z nami. Jednak jesteście za co wielkie, ale to wielkie DZIĘKUJEMY. Nim przejdziemy do osobistych podziękowań, najpierw garść statystyk. 
Łączna ilość wyświetleń od października 2013 to 9775! Jak dla mnie to wspaniały wynik, bo nie spodziewałam się tego! Poważnie! 
Zgormadziliśmy już 422 komentarze pod wszystkimi postami! Jesteście cudowni! 
A teraz garść słów od Tea: 
""50 recenzji minęło jak jak jeden dzień" - aż by się chciało zaśpiewać. Było różnie, było ciężko, było pod górkę, ale jakoś sukcesywnie razem z Lady Spark staramy się cały czas pracować nad Kreatywną Alternatywą i ją ulepszać. Dziękujemy za to, że z nami jesteście i mam nadzieję, że nasze grono, z czasem będzie się rozrastać. Ściskam mocno, Tea." 
Podpisuję się pod tym i dziękuje za 27 obserwatorów (mam nadzieję, że będzie Was sukcesywnie przybywać), za każdy komentarz i za to, że podobnie jak my uwielbiacie czytać! 
Kochamy Was 
Lady Spark & Tea 

A co do książki to istna rewelacja! Nie mogłam się oderwać. Chociaż te pierwsze trzy rozdziały to jest po prostu coś trudnego. 
Lady Spark

12 komentarzy:

 1. Zdecydowanie nie moja bajka. Biografie nie leżąc blisko moich zainteresowań, a postać Kuklińskiego na pewno nie jest taką o której chciałabym się więcej dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jednak nie warto skreślać tej pozycji, a o samej postaci Kuklińskiego warto się dowiedzieć czegoś więcej niż same lekcje historii - oczywiście to jest tylko moje zdanie, a Twoje szanuje.
   Biografie to również nie moja bajka i do tej pozycji podchodziłam z dużym sceptyzmem, ale pozytywnie mnie zaskoczyła ;)

   Usuń
 2. Nie od dziś wiadomo, że gdzie dwóch Polaków, tam trzy opinie, z resztą, mam wrażenie, że odnosi się to chyba do każdego narodu.
  Biografie to na ogół nie moje klimaty, ale coś czuję, że tę jedną przeczytam :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje też nie! Jest to druga biografia, którą przeczytałam i druga, która w pewien sposób pozytywnie mnie zaskoczyła :).
   Pozdrawiam, Lady Spark

   Usuń
 3. Kukliński to postać kontrowersyjna i tak jak napisałaś - ilu Polaków, tyle opinii. Ja również nie mam wyrobionego zdania o nim, ale po książkę, mimo, że to biografia, z przyjemnością bym sięgnęła ;)

  50?! Kiedy nam to zleciało? :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł, jak widzę, warty zapamiętania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubie biografie ciekawych osób, a Kukliński na pewno do takich sie zalicza. Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Literatura faktu to "coś" dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę w końcu sięgnąć po tą książeczkę. Recenzję super mi się czytało :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz