poniedziałek, 6 sierpnia 2018

528. Historia "Braci Kliczko"


AUTOR: Leo G. Linder  
TYTUŁ ORYGINALNY: Die Klitschkos. Biografie
TŁUMACZ: Norbert Młyńczak, Sergiusz Lipnicki, Urszula Szymanderska
ROK WYDANIA: 2014
WYDAWNICTWO:  Feeria  

OPIS
Pochodzący z Ukrainy bracia, będący w centrum zainteresowania całego świata, stanowią swego rodzaju fenomen zarówno w sporcie, jak i w życiu społecznym. Nieczęsto profesjonalny bokser ma jednocześnie atrybuty intelektualne i charyzmę, pozwalające na aktywne zaangażowanie w życie publiczne i polityczne na najwyższym szczeblu.
Duża część książki – jak i życia bohaterów – jest poświęcona boksowi, w którym obaj odnieśli olbrzymie sukcesy. Godne uwagi są także rozdziały poświęcone ich działalności społeczno-politycznej. Ma to wyjątkowe znaczenie właśnie teraz, gdy Witalij Kliczko zaznacza wyraźnie swoją obecność na mapie dramatycznych wydarzeń na Ukrainie. [1]

RECENZJA
Lubię oglądać sport. Siatkówka, tenis, piłka ręczna, snooker czy też boks i wiele innych. Nazwisko Kliczko pojawiło się w moim życiu dużo wcześniej niż pisałam pracę magisterską, ale w tym okresie przewijało się ono najczęściej, bo pisałam o sytuacji na Ukrainie. Dlatego, gdy nadarzyła się okazja postanowiłam kupić biografię braci i dowiedzieć się czegoś więcej.

Nie było też tak, że przed pisaniem pracy nie wiedziałam, kim są bracia Kliczko. Nazwisko obijało mi się o uszy, więc coś tam googlowałam. Kupując biografię jednak chciałam dowiedzieć się czegoś więcej niż informacje wyczytane w Internecie. Poznajemy życie dwóch braci od najmłodszych lat, a w zasadzie nawet od najmłodszych lat ich ojca. Przechodzimy przez wszystkie etapy ich życia. Tułacze życie, bo ojciec wojskowy, co chwila był przenoszony w inne miejsce, wybuch w Czarnobylu, początki kariery w sporcie, złoto Władimira w Atlancie i przejście na zawodowstwo, co daje im światową sławę.

Czy biografia mnie zaskoczyła czymkolwiek? Nie bardzo. Sytuację polityczną na Ukrainie znałam, więc trochę mnie nużyły wywody o polityce i rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Dla czytelnika, który nie byłby w tym zorientowany jak powstała Ukraina i jak działała po 1991 roku te wszystkie informacje będą przydatne. Tak samo informacje o życiu braci, ścieżce ich kariery mnie nie zaskoczyły. To wszystko znalazłam wcześniej w Internecie. Dla mnie ta biografia nie była niczym odkrywczym, więc trochę się na niej zawiodłam.

Swoją uwagę, gdy zorientowałam się, że nowinek żadnych nie dostanę skupiłam na Witaliju, który po zakończeniu kariery postanowił zostać politykiem. Ja w mediach odebrałam jego obraz, jako człowieka, który wie, czego chce i w jakim kierunku ma iść Ukraina. Z kolei autor bardzo krytykował jego polityczne życie, wykazywał, że nie jest to jego świat, że nie do końca go rozumie. Nie do końca przekonał mnie do swojego zdania, ale z pewnością poszukam więcej informacji na ten temat, aby móc wyrobić swoje zdanie.

Czy polecam? Osobom, które chcą poznać braci, bo wcześniej o nich nie słyszeli: tak. Ci z Was, którzy mają o nich podstawową wiedzę będą rozczarowani podobnie jak ja i to może zaważyć na ocenie tej książki. 

"Nie wolno zapominać o marzeniach, trzeba je brać na serio." ~ Leo G. Linder, Bracia Kliczko. Biografia, Łódź 2014, s. 22.
OCENA: 6/10

Dobra, ale przyznawać się natychmiast: kto zabrał weekend?! 

[1] Opis pochodzi z ze strony wydawnictwa

4 komentarze: