poniedziałek, 27 marca 2017

380. Największe przekleństwo w Arabii Saudyjskiej? Być kobietą - "Łzy księżniczki"


AUTOR: Jean Sasson
TYTUŁ ORYGINALNY: Princess. More Tears to Cry. My Life Inside One of the Richest, Most Conservative Kingdoms in the World
SERIA: Księżniczka Sułtana
TOM: Czwarty
TŁUMACZ: Mateusz Borowski
ROK WYDANIA: 2015
WYDAWNICTWO: Znak Literanova

OPIS
Jak naprawdę wygląda życie kobiet w Arabii Saudyjskiej w XXI wieku, w czasach Internetu i nowoczesności?
Opowieść saudyjskiej księżniczki o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni i pustynny wiatr.
Sułtana to wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia.
Mimo że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Mieszka, bowiem w kraju, w którym obowiązujące prawa i obyczaje zmieniają w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodzą się z królewskiego rodu.
Nawet teraz, w XXI wieku.
Ta książka to wstrząsające historie z życia samej Sułtany i jej znajomych kobiet: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady, oskarżonej o czary, Farii, młodej Saudyjki poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal, dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców.
Łzy księżniczki to nowa książka napisana przez amerykańską dziennikarkę i jednocześnie przyjaciółkę Sułtany, Jean Sasson. Za ujawnienie ciemnych sekretów najbogatszego królestwa świata grożono jej arabskim więzieniem. [1]

RECENZJA
Jean Sasson poznałam dzięki książce „Wybór Jasminy. Prawdziwa opowieść o niewolnicy, która wywalczyła sobie życie”. Po tej lekturze wiedziałam, że przeczytam też pozostałe jej książki. „Łzy Księżniczki” są teoretycznie pierwszym tomem serii „Księżniczka Sułtana”, ale sama autorka mówi, że jest to tak naprawdę czwarty tom o życiu Księżniczki Sułtany i o tym, jakie jest życie kobiet w Arabii Saudyjskiej.

Już Wam to nie raz powtarzałam, ale klimaty arabskie są mi znane z powodu studiów, jakie skończyłam. Czytając takie pozycje cieszę się, że urodziłam się w Polsce, że moi rodzice nie wybiorą mi męża. Dobra, tata czasami tak żartuje, bo twierdzi, że jestem bardzo opieszała w tej kwestii, ale na szczęście to tylko niewinne docinki przy stole, a po drugie szczęście nie żyjemy w Arabii Saudyjskiej.

Wiecie, czego nie lubię bardziej od słabego stylu autora, fatalnych postaci i złej fabuły? Tego, że gdy siadam do książki i zaczynam czytać to dowiaduję się, że są wcześniejsze tomy. Czy naprawdę wydawnictwa nie mogą się pokusić o krótką informację na okładce? Skoro sama autorka w zakończeniu o tym mówi? W końcu ktoś to tłumaczył na język polski, więc taka informacja nie mogła umknąć tłumaczowi. Przecież sam ją tam zawarł. Dodawanie takich informacji na okładce może znacznie ułatwić wybór książek i nie wściekanie się, że jest to kolejna część jakiegoś cyklu. Apeluję, więc do wydawnictw, aby łaskawie rozważyły taką kwestię, bo często złe opinie nie wynikają ze złego stylu i tak dalej, ale z powodu nie znajomości poprzednich tomów. Ten akapit dość często będzie się pojawiał w moich recenzjach, bo coraz częściej mnie to irytuje, a nie zawsze w księgarni mam telefon, żeby sprawdzić na Lubimy Czytać jak jest w rzeczywistości. Co prawda w przypadku tej konkretnej serii brak znajomości poprzednich tomów nie przeszkadza i nie jest konieczna, ale nie mogłam się powstrzymać przed wyrażeniem swojego zdenerwowania, bo ja się staram, przygotowuję pieczołowicie do zrecenzowania egzemplarza recenzenckiego, który jest ostatnim tomem tej serii, a okazuje się, że zakup „Łez księżniczki” na łeb na szyję wcale nie był konieczny!

Wróćmy jednak do treści książki. Księżniczka Sułtana jest wnuczką saudyjskiego króla i żoną saudyjskiego księcia. Opowiada nam historię kobiet, które spotkała na swojej drodze. Ona sama ma ogromne bogactwa i przywileje z powodu pozycji, jaką zajmuje, ale mimo tego, że jej mąż nigdy nie wziął sobie drugiej żony (a w islamie mężczyzna może mieć, aż cztery), że szanuje ją i jej zdanie i nigdy do niczego jej nie zmusił to jednak ograniczają ją rygorystyczne słowa radykalnych, islamskich duchownych. Musi zasłaniać swoje ciało grubymi materiałami, twarzy nie powinna widzieć nawet jej służba, a gdyby ktoś przyłapał ją na prowadzeniu samochodu mogłaby zginąć. Sułtanę boli fakt, że Koran nie mówi o poniżaniu kobiet i robieniu z nich przedmiotów (nie mogę potwierdzić na sto procent, bo nigdy nie czytałam Koranu). Na dodatek zwykłe Sudanki mają znacznie gorsze warunki życia, bo mężowie je biją, zabijają lub rozwodzą się z nimi, gdy te nie rodzą im synów tak pożądanych przez islamską religię.

Chociaż według tego, co przekazuje nam Sułtana jej rodzina królewska, czyli mówię tu o mężczyznach, bo kobiety nie mogą sprawować żadnej realnej władzy, staje się coraz bardziej postępowa i chce dawać kobietom więcej praw, wolności czy dostępu do edukacji. Jednak największymi przeciwnikami takiego postępu demokracji są kobiety(!), które uważają, że ich głównym zadaniem jest siedzieć w domu i rodzić dzieci. Kobiety, które albo nie chcą wolności albo boją się, że nie są wstanie być odpowiedzialne same za siebie i dlatego wolą zostać pod kuratelą często tyranizujących ich ojców, mężów, synów czy wnuków. Też jestem w szoku, że to właśnie jedna kobieta może chcieć zabronić drugiej kobiecie prawa do decydowania o sobie i swoim życiu.

Jednak nie ma, co szukać takiego przykładu w innym domu, a wystarczy po prostu poczytać o dzieciach Sułtany. Syn Abdullah jest tego samego zdania, co matka, że kobiety i mężczyźni są równi wobec prawa i zasad życia. Swoją żonę Zain kocha i podobnie jak ojciec nigdy do niczego nie zmusza swojej żony. A córkę, małą Sułtanę kocha mocniej niż jej młodszego brata. Córka Maha ma ten sam pogląd, że kobiet nie wolno ograniczać. Dlatego uciekła do Europy, gdzie może pracować, prowadzić samochód, mówić, co myśli i nie zasłaniać grubymi płachtami materiału swojego ciała i twarzy. Ich przeciwieństwem jest za to Amani, która od pewnego momentu zaczęła się regularnie modlić i podzielać zdanie radykałów. Chce żyć, aby rodzić dzieci i służyć mężowi, a pewnie nawet nie sprzeciwiłabym się, gdyby ten chciał wziąć drugą, trzecią czy czwartą żonę. Co prawda zaszła w niej pewna zmiana pod wpływem historii życia jednej Saudyjki i zaczęła pomagać matce. Mimo to sami widzicie. Trójka dzieci z jednej matki i z jednego ojca, a jedno z nich tak bardzo się różni od starszej dwójki.

Problem, który pokazuje Sułtana w Arabii Saudyjskiej nazywa się tak: oddzielenie władzy od religii i jest on spotykany w wielu państwach na świecie, a z pewnością w każdym państwie muzułmańskim. Również w Europie, na nazwijmy to własnym podwórku da się coś takiego zauważyć. W Polsce taki spór trwa od lat. Czy krzyż ma wisieć w klasach w szkole? Czy ma być w sejmie? Czy lekcje religii nie powinny się odbywać kościele a nie w szkole? A co z kwestią aborcji? Nie, nie odpowiadajcie mnie na te pytania, bo nie chcę wywoływać żadnej burzy w Internecie. Podaję to, jako przykłady, żeby zobrazować, o czym mówię.

Recenzowanie takich pozycji zawsze jest trudne, bo… nie mieści nam się w głowie, że jakaś kobieta na świecie nie ma takich praw jak my. Mimo wszystko nie żałuję, że sięgnęłam najpierw po tę pozycję, a nie od razu po egzemplarz recenzencki. Dlatego też sięgnę po kolejną, a dopiero potem po to, co przysłało mi wydawnictwo. W książce jednak kuleje trochę styl. Czasami jest wciągająca, a czasami czuć, że są to słowa kobiety, która nie jest wprawioną pisarką.
"Niekiedy jednak my, ludzie, z duszą na ramieniu idziemy ciemną aleją, by na jej końcu odnaleźć radość." ~ Jean Sasson, Łzy księżniczki, Kraków 2015, s. 266.
OCENA:  7/10

Nie spałam pół nocy. Ledwo żyję. A na dodatek... Też czasami macie tak, że po prostu wszystko wymyka się Wam z rąk i nie możecie się doczekać, aż to się skończy? Chociaż staram się myśleć, że kobiety z muzułmańskim świecie mają zdecydowanie gorzej to jednak chcę żeby u mnie było w końcu lepiej, bo ten rok już mnie wykończył, a mamy dopiero koniec marca...


[1] Opis pochodzi ze skrzydełek książki

14 komentarzy:

 1. Ciekawa pozycja. Parę książek podobnych czytałam, więc chętnie sięgnę po tą:)
  https://sweetcruel.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam, bo od lat interesuje się taką tematyką i teraz czekam niecierpliwie na premierę najnowszej książki autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podłączam się do apelu o informowaniu na okładce o numerze tomu. Czasami naprawdę nieznajomość poprzednich części przeszkadza w lekturze ;/
  Co do tej książki i sytuacji kobiet, to nie dziwię się, że są takie które nie chcą zmian. Zmiany w myśleniu wymagają czasu, i to większego niż pokolenie czy dwa. Oby kiedyś kobiety żyły tam swobodnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. osobiscie nie lubie takic htematow wiec z gory mowie nie :) pozdrawiam i zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie klimaty, ale jednak zerknę na LC, od której książki powinnam zacząć czytanie. Teoretycznie piszesz, że znajomość poprzednich nie ma wpływu na poznawanie tej, ale ja jednak lubię mieć jakąś spójną całość. Z pewnością te książki są w jakiś sposób powiązane, w innym wypadku nie tworzyłyby serii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka raczej nie dla mnie, bo takie tematy wzbudzają we mnie za dużo negatywnych emocji. ;/
  U mnie czas płynie tak szybko, że czasami się zastanawiam, gdzie uciekło mi sporo godzin mojego życia. Niestety, zabieganie swoje robi. ;/ Ale mam nadzieję, że wszystko się u Ciebie poprawi. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami sobie wmawiam, że po nie sięgnę, ale generalnie raczej rzadko decyduję się na przeczytanie pozycji tego typu, głównie dlatego, żeby się nie denerwować. Czuję jednak, że kiedy następnym razem wreszcie się zdecyduję, będzie to ta książka.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie książki zawsze są dosyć trudne i ciężko obok nich przejść obojętnie. Ale już obojętnie nie można przejść nad faktem, że wydawnictwo trochę sobie zakpiło z tą serią. Chociaż z drugiej stronie LC też się nie popisało, bo tak jakby poprzednie tomy zostały potraktowane jako zupełnie inny cykl.

  Będzie dobrze ;* Musi być dobrze i już! :*

  OdpowiedzUsuń
 9. Pozostawiam na późniejsze zaczytanie, kiedy znów takie książki będą mi potrzebne. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 10. Tematyka raczej nie moja, ale nie mówię "nie", ponieważ może kiedyś przyjdzie mi ochota na tą książkę i przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Takie książki faktycznie zawsze są trudne...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ta nierówność stylu nie powinna być zbyt wielką przeszkodą, jeżeli dotyczy tak trudnej historii. Myślę, że kiedyś i ja zajrzę do tej publikacji. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie czytałam książek o tej tematyce. Właśnie uświadomiłam sobie, że chyba się trochę ich obawiam... A podobno lękom trzeba wychodzić naprzeciw, więc pewnie sięgnę po którąś z książek autorki.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja właśnie uwielbiam te klimaty w książkach, ale rzadko decyduje się po nie sięgać bo jednak są dość trudne

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz