poniedziałek, 13 marca 2017

375. "Za najbliższym wzgórzem jest Sarajewo, tam jutro miła pobierzemy się..."*


AUTOR: Joanna Stovrag
WCZEŚNIEJSZY TYTUŁ: Jeszcze żyję… Historia prawdziwa
ROK WYDANIA: 2017
WYDAWNICTWO: Replika  

OPIS
Poruszająca najczulsze struny duszy bałkańska opowieść napisana sercem zakochanej kobiety
Czy chwila wystarczy, aby narodziła się miłość, która nie zna granic?
Porywająca historia niezwykłej miłości pomiędzy Polką i Bośniakiem, która została wystawiona na najtrudniejszą próbę. Narodziła się w wielokulturowym Sarajewie, mieście tolerancji, dialogu i otwartości, tętniącym orientalną muzyką i pachnącym aromatem mocnej kawy.
To wyjątkowo wzruszająca, przepełniona emocjami opowieść o miłości, rozłące, nadziei i wojnie. Tragizm konfliktu na Bałkanach został przedstawiony z perspektywy osób, które brały bezpośredni udział w tych wydarzeniach, ludzi, którzy stracili swoje rodziny, domy, poczucie tożsamości narodowej i przynależności do ojczyzny. Jest to także świadectwo walki o wielkie uczucie, historia o próbach nawiązania kontaktu z ukochanym przebywającym w oblężonym Sarajewie oraz o bezinteresownej pomocy i wsparciu od nieraz całkiem obcych osób.
Losy Joanny Stovrag i jej męża zainteresowały kiedyś Waldemara Milewicza − legendę polskiego dziennikarstwa − który nakręcił o nich film. [1]

RECENZJA
Historia Bałkanów jest mi w jakiś sposób znana, bo pisałam pracę licencjacką o tym regionie. Dlatego nie zastanawiałam się dwa razy, gdy Pani Joanna sama napisała do nas maila z propozycją zrecenzowania jej powieści. Historii dla niej ważnej, bo opowiada jej życie. Książka Pani Joanny Stovrag to jej pamiętnik, jej wspomnienia, to historia jej życia. Początkowo trudno mi było się w niej odnaleźć, ale po pięćdziesięciu stronach przepadłam z kretesem i pokochałam tę historię.

Pani Joanna znalazła się w Sarajewie dzięki stypendium. Pojechała do jednego z najbardziej kulturowych miast świata, bo splatało tam się wiele religii: katolicy, prawosławni czy też muzułmanie oraz wiele narodowości. Już w pierwszym rozdziale zrozumiałam, że historię, której uczyłam się w szkole, czy też poznawałam na studiach nie oddawała całej atmosfery Bośni. Pani Joanna pokazała mi, że Sarajewo to miasto różnych kultur i religii, ale mimo tego ludzie żyli ze sobą w zgodzie i harmonii. Nie było kłótni, a sztuczna granica, która powstała po wojnie jest winą mediów, które propagowały powielanie różnic między ludźmi, którzy jeszcze kilkanaście miesięcy temu byli najlepszymi przyjaciółmi mimo tego, że wyznawali inną wiarę.

"Wszystko co mieliśmy nam zabrał podły świat
Jak przelotne ptaki gdy zmieniają ląd
Jak bezdomne listy odfruniemy stąd*"
Wróćmy jednak do historii Pani Joanny Stovrag. Znalazła się w Sarajewie, które pokochała, które stało się jej drugim domem. Gdzie poznawała wielki smak tolerancji, gdzie nie musiała stać w długich kolejkach po Bóg jeden wie, co, bo wszystko było do kupienia od ręki, gdzie spotkała miłość swojego życia, a także gdzie przeżyła najtrudniejsze momenty w swoim życiu, czyli strach o ukochanego.

Czytając tę książkę uświadomiłam sobie wiele rzeczy, ale przede wszystkim uderzyła mnie jedna myśl. Pani Joanna umie doskonale przekazać to, co przeżyła, kogo spotkała na swojej drodze. Czytałam już kilka książek opartych na własnych przeżyciach autorek, ale żadna do tej pory nie wstrząsnęła mną tak jak „Chwila na miłość”. Ja, gdy już weszłam w książkę miałam non stop łzy w oczach, a pod koniec płakałam jak bóbr, bo nie chciałam się rozstawać z jej historią. Ta książka dotarła do najdalszych zakątków mojej duszy i poruszyła każdą ze strun.

Podziwiam również autorkę za odwagę, że nie bała się wyjść za mąż za człowieka innej wiary, ale również wieli szacunek z mojej strony należy się jej mężowi. Mimo, że jest innego wyznania to zgodził się na ślub kościelny, że nie narzucił swojej żonie jego religii, że gdy Pani Joanna wraz z dziećmi klęka do wieczornej modlitwy nie wychodzi, ale zostaje i towarzyszy im. Panie Sejo pokazał mi Pan, że mężczyźni mogą zachować się godnie i z klasą. Mam dla Pana wielki szacunek.

Żałuję, że ta książka w moje ręce wpadła tak późno. Żałuję, że nie przeczytałam jej przed napisaniem mojej pracy licencjackiej, bo z pewnością wiele kwestii dotyczących Sarajewa poruszyłabym w niej inaczej, pokazałabym je, jako miasto wielu kultur, a nie tak jak mówiły o tym wszystkie mądre książki.

Nawet pisząc recenzję mam łzy w oczach, bo wiem, że to ostatnie akordy do tej lektury. Chcę podziękować Pani Joannie za to, że odnalazła adres mailowy do naszego bloga, że zaufała mi w kwestii recenzji. Współpraca ta była dla mnie ogromną przyjemnością, ale również wspaniałym przeżyciem. Wrócę do tej książki jeszcze kilka razy w moim życiu. A Pani Joannie i jej rodzinie życzę wszystkiego, co najlepsze.
"Sarajewo było niczym alegoria kuli ziemskiej.
Patrzyłam na ludzi wchodzących do swoich świątyń i domów modlitwy zgodnie z wyznawaną przez nich wiarą i nabierałam pewności, że każdy człowiek ma swoją niepowtarzalną drogę, swoje wybory i swoją odpowiedzialność." ~Chwila na miłość, Joanna Stovrag, Zakrzewo 2017, s. 41.

OCENA:  10/10
Jak widzicie jest też nowy szablon. Rysunek jest wykonany w całości przez moją babcię, która zgodziła się nam pomóc :). Podziwiajcie, ale nie ruszajcie ;).
Oczywiście recenzja w wersji gadanej poniżej: 

Nie sądziłam, że ta książka wywoła we mnie takie emocje, ale tydzień po jej lekturze ja dalej o niej myślę, dalej w niej jestem. Mam dla Was również piosenkę, której słuchałam podczas czytania "Chwili na miłość"*Fragment piosenki "Sarajewo" autorstwa Jaromira Nohavica

[1] Opis pochodzi z okładki książki

24 komentarze:

 1. wow, super szablon:)
  Taka recenzja każe czym prędzej przeczytać tę historię:)
  https://sweetcruel.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, bo ze mnie wycisnęła łzy do czego w zasadzie trzeba cudu!
   Dzięki ;)

   Usuń
 2. Zainteresowałaś mnie bardzo, zwłaszcza że jest jeszcze ekranizacja! Lubię po przeczytaniu książki jeszcze raz wrócić do czytanej historii ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę odnaleźć ten materiał i obejrzeć ;)

   Usuń
 3. Zdolną masz babcię, super grafika! :)
  A książka niestety nie w moich klimatach. ;/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję.
   Szkoda, ale no cóż nic na siłę ;)

   Usuń
 4. Jak dla mnie grafika boska, co już Ci zresztą mówiłam! :D

  Co do książki, to co prawda nie moje klimaty, ale po Twojej recenzji nabrałam takiej ochoty na zmierzenie się z lekturą, że na pewno z czasem zaopatrzę się w swój własny egzemplarz ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba ;).

   Usuń
 5. Łał, naprawdę interesująca ta książka... Bardzo chciałabym ją przeczytać i na pewno będę miała ją na oku :) Lubię historie oparte na prawdziwych fatach... obecnie czytam "Uprowadzona. Ucieczka z Syrii" Louise Monaghan... Tam, niestety, inność kulturowa oraz religijna w małżeństwie katoliczki i muzułmanina są bardzo rygorystyczne, co doprowadziło do porwania dziecka...

  Pozdrawiam serdecznie :)

  P.S. Masz pięknie zrobione paznokcie ;p hybrydy? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapiszę sobie ten tytuł, a "Chwilę na miłość" polecam, bo ta książka ma coś w sobie.
   Tak :) to hybrydy i dziękuję ;). Sama robię ;D

   Usuń
  2. Ach, podziwiam... jak i moją siostrę, bo ona mi robi hybrydy, heh xD

   I jak zwykle zapomniałam wcześniej dodać... Macie bardzo piękną szatę graficzną :) Podziwiam, że masz taką artystyczną babcie ;p

   Usuń
  3. Dzięki ;).
   Babci sprawiło to ogromną radość ;)

   Usuń
 6. Po takiej recenzji nie pozostaje nic innego, tylko sięgnąć szybciutko po książkę. Maksymalna ocena natychmiast mobilizuje do tej przygody czytelniczej. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 7. Tytuł ten niesamowicie mnie intryguje już od jakiegoś czasu i mam wielką nadzieję, że w końcu wpadnie w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj nie, wydaje mi się, że nie jest to książka dla mnie.
  Pozdrawiam!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno, ale znajdziesz coś dla siebie ;)

   Usuń
 9. Świetna nowa grafika :) Książka idealna dla mnie, czuję, że i mnie by mocno poruszyła!

  OdpowiedzUsuń
 10. Widzę, że było to dla Ciebie nie tylko nowe spojrzenie na Sarajewo, ale także prawdziwie emocjonalna przygoda. Ten tytuł chodzi już za mną więc chętnie do niego zajrzę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie no, człowiek przez chwilę życia nie ogarnia, a gdy wchodzi na starą dobrą Kreatywną alternatywę to ma wielkie WTF na mordzie, co to się stało. Ale super mi się podoba nagłówek! Tylko początkowo myślałam, że pomyliłam adresy XD

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Szablon zauważony od razu :D I oczywiście mega mi się podoba, zwłaszcza ta czcionka...no, jakoś tak fajnie pasuje :D
  Co do książki, nie zapowiada się źle, ale zdecydowanie nie miałam i nie mam jej w planach. Po części nie moja tematyka, po części po prostu nie mam czasu czytać czegoś, do czego nie jestem przekonana. So many books, so little time :(
  Pozdrawiam (i zapraszam, oddaję wszystkie szczere komentarze ^^)
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz