sobota, 10 grudnia 2016

338. Żegnaj wierny Przyjacielu


Dzisiejszy post będzie bardzo osobisty. 
Dwanaście lat temu do domu przyniosłam trzymiesięcznego owczarka niemieckiego. Miał być to york, ale cóż wyrosło mu się lekko. Pamiętam, że gdy pojechaliśmy do hodowli to właściciel nie miał miotu, więc zadzwonił po swojego kolegę, który posiadał szczeniaka. Po kilkunastu minutach z samochodu, który przyjechał wybiegł On i od razy podbiegł do mojego długiego, robionego przez babcię na drutach szalika i zaczął go ciągnąć. Miałam wrażenie, że mówi: "Patrz jaki jestem fajny!". 

Kupiliśmy go od razu. Już w ciągu pierwszej doby wiedzieliśmy, że pies od początku będzie musiał walczyć o życie. Źle karmiony w hodowli, najsłabszy z miotu okropnie tolerował suchą karmę. Leciało z niego ze wszystkich stron. Jednak od początku podbił nasze serca. Wystarczyło mu pokazać raz, że jeśli chce wyjść to ma piszczeć. Na spacerze mama go wygłaskała za to, że załatwił swoją potrzebę na zewnątrz. Widać było, że czuł się zażenowany, ale od tego momentu wiedział, gdzie musi załatwiać swoje potrzeby. 

Dostał imię Max, chociaż ja obstawiałam za Arystotelesem. I cóż... Nie pomyliłabym się za dużo. Był mądry. To on nam pokazywał, że nie trzeba go niczego uczyć. Sam wiedział, że jeśli ktoś wejdzie do domu, gdy nas nie ma to nie może go wypuścić. Była sytuacja, że się przeprowadziliśmy i rodzice wymieniali okna. Musieli gdzieś na chwilę wyjść, więc robotników zostawili samych. Panowie wnieśli nowe okna i chcieli wynieść stare, ale Max nie pozwolił... Musieli czekać, aż rodzice wrócą. 
Max był bardzo mocno związany ze mną i moim bratem. Byliśmy dzieciakami, jak przyszedł do domu, więc z czasem, gdy na psie już był od nas sporo starszy uznawał się za naszego opiekuna. Mama czy tata, jeśli chcieli nas obudzić to zaczynał na nich piszczeć, a raz tatę złapał nawet za rękę.

Wybaczaliśmy mu wiele rzeczy, bo swoim oddaniem i tymi dużymi ślepiami rozmiękczał nasze serca. Bronił nas wszystkich i kochał nas tak samo. Chociaż musieliśmy z nim ciągle biegać do lekarza, bo wiecznie chorował to... to nigdy nie pomyśleliśmy, że moglibyśmy mieć w jego miejsce zdrowego owczarka, bo tamten nie byłby wyjątkowy.  

W domu często nazywaliśmy go Hrabią, bo miał pozwolone na wszystko. Mógł leżeć na łóżku, fotelu. Kiedy wybrał sobie miski w sklepie i nie chciał od nich odejść również miał je kupione. Potrafił pokazać, co chce i to uzyskać. Był prawdziwym Arystokratą. 

Niestety ten rok był dla niego okropny. Od samego początku miał ogromne problemy. Najpierw z układem trawiennym i musieliśmy przejść na drogą, specjalistyczną karmę, ale tata nawet na to machnął ręką, bo najważniejsze było, że Max żyje i będzie z nami dalej. Wydawało się, że na tej karmie wszystko będzie dobrze. Jednak miesiąc temu wszystko zaczęło się sypać. Spuchła mu łapa, a wtedy usłyszeliśmy wyrok: choroba serca w ostatniej fazie. Dostał leki i wtedy było jeszcze gorzej. Odwodnił się, osłabł, bo ciągle miał rozwolnienie. A jak poszłam z tym do pani doktor, która mu dała leki na odwodnienie to powiedziała, że nie może mu pomóc. Jednak walczyliśmy dalej. Jedna kroplówka, druga. Wszyscy mocno wierzyliśmy, że wyjdzie z tego, ale problemem okazało się wchodzenie na drugie piętro do mieszkania. Lekarz dał kolejne tabletki, ale zaznaczył, że jeśli te nie pomogą to nic mu nie pomoże. 

Mimo, że już był słaby to, gdy mama chciała mnie obudzić któregoś dnia to wstał i stanął przed nią i piszczał, że ma mi dać spać dalej. Do końca wypełniał swoją psią misję. 

Zdecydowaliśmy się ulżyć mu w cierpieniu. Pozwolić mu odejść. Dziś rano pojechałam z mamą do lecznicy. Max wyczuwał, co się dzieje i chyba tego chciał. Czasami widziałam w jego oczach prośbę o skrócenie tego wszystkiego. Wczoraj jeszcze sam przyszedł do mnie z zabawką, jakby chciał, żebym zapamiętała go właśnie takiego. W drodze do lecznicy zachowywał się jak na prawdziwego Hrabiego przystało. Nie wariował tak jak to robił zawsze. W gabinecie nie uciekł od razu do drzwi, bo bardzo bał się lekarzy i po wejściu zawsze od razu szedł do drzwi. Dziś tak nie było. Dziś siedział na środku gabinetu i czekał... 

I odszedł po dwunastu latach wspaniałej przyjaźni. Siedzę, piszę i płaczę. Wiem, że nie cierpi. Wiem, że właśnie jest gdzieś na Tęczowym Moście szczęśliwy i radosny. Mam nadzieję tylko, że nie gryzie innych psów, bo za życia bardzo ich nie lubił. 

Dla wielu to tylko pies. Od swojej byłej szefowej usłyszałam, że nie mam co się załamywać, bo przecież to nie mama czy tata mi chorują. Jednak... to był członek rodziny. Wszyscy go kochaliśmy, a on kochał nas. Nawet mój tata się rozpłakał dziś rano. Był naszym przyjacielem i teraz jest okropnie smutno w domu, bo nie ma czterech łap i futra, które ukoiło by nasz ból. 

Jeśli ten post dla Was był przesadą to przepraszam, ale piszę go spontanicznie. Płaczę, bo nie pozostało mi nic innego. Bo już nikt nie zajrzy do mojego łózka i nie będzie sprawdzał czy oddycham, a przy tym będzie próbował żeby nie trafić zimnym, mokrym nosem w moją twarz. 

Żegnaj Max...

9 komentarzy:

 1. Bardzo się wzruszyłam. Cudowna przyjaźń, Max ma takie piękne, mądre oczy, nic dziwnego,że tak go kochaliście....
  https://sweetcruel.wordpress.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytam ten post i po prostu płaczę. Dla niektórych pies czy inny pupil to tylko zwierzę, a dla niektórych to członek rodziny! Sama niestety już kilka razy przeżyłam śmierć włochatego przyjaciela i za każdym razem boli tak samo mocno! Nie wiem co mogłabym tu napisać...Przede wszystkim nie smuć się, bo Maxiu by tego pewnie nie chciał. Po drugie weź do swojego domku kolejnego malucha, któremu uratujesz życie i to na pewno w jakiś sposób pomoże uśmierzyć ten ból po stracie pieska. Warto rozejrzeć się po ulicy, gdzie niestety teraz wiele zwierząt chodzi bezdomnych i zmarzniętych! :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Szefowa widać nie ma psa, że tak mówi... Ja sobie nie wyobrażam co będzie jak mój piesek odejdzie, wiem, ze to będzie dla mnie ogromna rozpacz, dlatego cię rozumiem. To nie jest po prostu pies dla mnie, ale istota, którą kocham, tak samo jak niektórych ludzi... Współczuję!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiem, że takie rozstania łatwe nie są, ale wiesz... taką śmierć ta się "zrozumieć". Miesiąc temu u mnie w domu zeszły prawie dwa mioty szczeniaków (1 ocalał), bo weterynarz źle spojrzał na kartkę i uznał, że suka nie jest zarażona wirusem opryszczki (który dorosłym psom nic nie robi, a dla szczeniaków jest zabójczy. Aczkolwiek łatwo temu zapobiec - wystarczy szczepionka, która działa tylko przez okres ciąży i wychowania młodych, więc psu nic nie robi, a szczeniaki ratuje ;/). To było... cóż, co najmniej przykre.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam ten ból. U mnie w domu też od zawsze są psy i były przy mnie od małego, aż do swojej naturalnej śmierci. Teraz pozostała tylko jedna suczka, też owczarek niemiecki - uwielbiam ją, chociaż jest strasznie szalona. Współczuję Ci bardzo, trzymaj się. ;(

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękna i wzruszająca historia. Popłakałam się razem z Tobą. To zawsze tak boli, gdy przyjaciele odchodzą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Absolutnie nie uważam, że taki post to przesada. Czytając go strasznie się wzruszyłam! Osobiście mam psa już ponad 11 lat i wiem, że podupada na zdrowiu, więc sama szykuję się na odejście przyjaciela, który tak wiernie z nami trwał przez te lata.

  OdpowiedzUsuń
 8. Anioły czasem zamiast skrzydeł mają cztery łapy i sierść. A teraz jak nic Maks biega zadowolony po łące, bawiąc się z innymi psami ulubioną zabawką (i nawet ich nie gryzie! No może tak troszeczkę!) i wcina tony mandarynek...

  ... i jest Hrabią pełnym pyszczkiem! :*

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo współczuję straty. Z Twojego postu wynika, że był naprawdę wyjątkowym psem i chyba nie pomylę się za bardzo twierdząc, że swoją inteligencją mógł zawstydzić co niektórych ludzi. Mimo wizyt u lekarzy miał wspaniałe życie, bo miał to, co dla psa najważniejsze - tak bardzo kochającą go rodzinę.
  Założę się, że wziął przebojem Psie Zaświaty, urządziwszy się tam jak na arystokratę przystało. I na pewno bardzo by chciał, żebyś się uśmiechnęła :)

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy

Etykiety

Adam Cyra Adrian Grzegorzewski Aimee Agresti Agnieszka Haska Alek Rogoziński Anna Todd Andrzej Pilipiuk A.S.A Harrison Agata Christie Agnieszka Lingas-Łoniewska Alina Krzywiec Alfred Szklarski Amanda Goldberg Amy Adams Ana Veloso Aneta Jodowska Anna Bellon Anna Herbich Anna Łacina Anna Moczulska Anna Quindlen Autobiografia Barbara Wood Benjamin Weiser Belinda Jones Biblioteka Psychologii Współczesnej Billy Milligan Biografia Bogna Ziembicka Bradley Cooper Bridget Asher Camilla Läckberg Candace Camp Carolly Erickson Cassie Harte Cecelia Ahern Charlotte Link Chris Carmack Christian Bale Cilla Börjlind Clare Dowling Cykl 'Dr David Hunter' Cykl "Ania z Zielonego Wzgórza" Cykl "Babie Lato" Cykl "Bartosz Konecki"Cykl "Cormoran Strike" Cykl "Czas tęsknoty" Cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" Cykl "Delirium" Cykl "Diabeł ubiera się u Prady" Cykl "Dora Wilk" Cykl "Dr David Hunter" Cykl "Era Pięciorga" Cykl "Erika Falck Patrik Hedström" Cykl "Fredrik Beier" Cykl "Hannibal Lecter" Cykl "Harry Potter" Cykl "Igrzyska Śmierci" Cykl "Jeśli zostanę" Cykl "Józefina Bonaparte" Cykl "Kuzynki" Cykl "Lew Demidow" Cykl "Millennium" Cykl 'Moondrive' Cykl "Mroczna Seria" Cykl "Niezgodna" Cykl "Oblicza zła [Prószyński i S-ka]" Cykl "Pamiętnik księżniczki" Cykl "Pieśń Lodu i Ognia" Cykl "Pisane przez życie" Cykl "Powieści Tudorowskie" Cykl "Pozerki" Cykl "Prawdziwe historie" Cykl "Przygody Tomka" Cykl "Przymierze" Cykl "Ravn" Cykl "Robert Langdon" Cykl "Rodzina O." Cykl "Saga o Gutowie" Cykl "Sebastian Bergman" Cykl "Seria Koronkowa" Cykl "Seria z Czarnym Kotem" Cykl "Sprawiedliwość owiec" Cykl "Ten jeden dzień" Cykl "The Last Regret" Cykl 'Tom Stilton i Olivia Rönning' Cykl "Tony Hill i Carol Jordan" Cykl "To skomplikowane" Cykl "Trylogia Blask Snów" Cykl "Trylogia czasu" Cykl "Trylogia Sienkiewicza" Cykl "Trylogia Suremu" Cykl "Wiktoria Biankowska" Cykl "Winston Churchill" Cykl "Zakon Ciemności" Cykl 'Zastępy Anielskie" Cykl "Zmierzch" Dagmara Dominczyk Dan Brown Daniel Keyes Danielle Steel Danny Wallace David Lagercrantz Dean Koontz Deborah Simmons Diane Chamberlain Diane Ducret Diana Palmer Dorota Gąsiorowska Dramat Dystopia Eduardo Sacheri Edward Lee Edward Rutherfurd Elizabeth Camden Elizabeth Ross Ella Griffin Ella Harper Ellen Byerrum Emily Brontë Emily Giffin Emmanuel Hecht Ewa Madeyska Eve Bonham fantastyka fantasy film Gabrielle Zevin Gayle Forman George R. R. Martin Giuseppe Staffa Guillaume Musso Guy Lawson Grzegorz Wagner Hans Rosenfeldt Hannah Shahr Heidi Rehn Henryk Sienkiewicz Herkules Poirot Hilary Duff horror Iga Wiśniewska Ingar Johnsrud Irene Sabatini Iwona Grodzka-Górnik J.R.R. Tolkien Jacek M. Rostocki Jacek Piekara Jacek Skowroński Jakub Błaszczykowski Jay Asher Jane%20Austen Jayne Ann Krentz Jack Ketchum Jack Thorne Jakub Pawełek Jane Casey Jean Sasson Jessica Park Jennifer Close Jennifer Lawrence Jerzy Stachowicz Jill Shalvis Joanna Chmielewska Joanna Stovrag Joanne Kathleen Rowling Joanna Wieliczka-Szarkowa John Tiffany Jodi Picoult John Boyne John Freely John Green Jojo Moyes Judith Gould Judyta Fibiger Julie Kavanagh Julia P. Gelardi Kamil Janicki Kanada Karen Essex Karen Kingsbury Katarzyna Berenika Miszczuk Katarzyna Bonda Katarzyna Michalak Katarzyna Zyskowska-Ignaciak Katrin Lankers Karolina Święcicka Kaui Hart Hemmings Kerstin Gier Kevin Lewis Khadra Sufi Kimberly McCreight klasyka kryminału klasyka polskiej literatury komedia filozoficzna komedia romantyczna kryminał Krzysztof Mecner Książki Lady Colin Campbell Lauren Oliver Lauren Weisberger Lauren Willig Liebster Blog Award Lisa Beth Kovetz Lisa Scottoline Linda Gillard Literackie Miasteczko literatura amerykańska literatura anglosaska literatura argentyńska literatura austriacka literatura faktu literatura francuska literatura grozy dla dzieci literatura hiszpańskojęzyczna literatura irlandzka literatura młodzieżowa literatura niemiecka literatura niemieckojęzyczna literatura obozowa literatura obyczajowa literatura piękna literatura polska literatura rosyjska literatura skandynawska literatura szkocka literatura szwedzka literatura współczesna polska literatura współczesna zagraniczna literatura zagraniczna Louis de Wohl Lucy Maud Montgomery Luiza Łuniewska Lynette Padwa Lynette Padwa Łukasz Kadziewicz Łukasz Modelski Łukasz Olkowicz Magda Stachula Magdalena Witkiewicz Maja Lidia Kossakowska Maja Ostaszewska Małgorzata Domagalik Małgorzata Gutowska-Adamczyk Małgorzata Rosicka Małgorzata Warda Manuela Gretkowska Marina Achmedowa Marcin Dorociński Marcin Kącki Marcin Mortka/ Marek Rybarczyk Maria Ulatowska/ Mario Puzo Margaret Atwood Margaret Mitchell Maria Fredro-Boniecka Marla Sokoloff Marta Mizuro Martin Sixsmith Martin Stankiewicz Martin Pistorius Mary Ann Shaffer Matthew Quick Meg Cabot Megan Lloyd Davies Melissa Hawach Melissa Hill Michael Dobbs Michael Hastings Michael Hjorth Michael Katz Krefeld Michael Wallner Michał Wójcik Michaił Bułhakow Michelle Moran Monika Rebizant-Siwiło Monika Szwaja Neil Gaiman Nicola Cornick Nicolas Evans Nicolas Sparks Ocena: 0/10 Ocena: 1/10 Ocena: 2/10 Ocena: 3/10 Ocena: 4/10 Ocena: 5/10 Ocena: 6/10 Ocena: 7/10 Ocena: 8/10 Ocena: 9/10 Ocena: 10/10 opowiadania Paula Hawkins Paullina Simons partyzantka Patrick Wilson Paweł Paliński Paweł Zagumny Peter Longerich Peter Pezzelli Philip Zimbardo Philippa Gregory podsumowanie Polska Powieść Powieść historyczna Przemysław Piotr Kłosowicz psychologia Rachel Maude raport Ramsey Campbell Rebecca Donovan Rebecca Johns recenzja Renata Czarnecka Remigiusz Mróz Richard Paul Evans Robert Galbraith Robert Janowski Robert Ostaszewski Robert Seethaler Rolf Börjlind romans romans historyczny Ruthanna Hopper Sandra Brown Sandra Gulland Santa Montefiore Sara Gruen Sarah Addison Allen Sarah Jio science fiction sensacja Seria "Kobiety to czytają!" Seria "Historie Prawdziwe" Seria "Leniwa Niedziela" Seria "Gaiman" Seria "Seria romantyczna"" Seria "Seria do torebki" Seria "Szmaragdowa seria" Seria "Tylko dla dziewczyn" Seria "Złota Seria" Seria "War Book" Serial "Belfer" Serial "Tabu" Sheila Roberts Sherryl Woods Simon Beckett Siri Mitchell Stephen King Stephenie Meyer Steve Mosby Steven D. Wolf Stieg Larsson Suzanne Collins Swietłana Alliłujewa Szpiegowski Szymon Nowak TAG Tasmina Perry Taylor Jenkins Reid Tea Tess Gerritsen Tom Hardy Theresa Revay Thomas Harris Thriller Thriller psychologiczny Tom Hanks Tom Rob Smith Trudi Canavan USA Val McDermid Valerie Tasso Veronica Roth W. Bruce Cameron Wednesday Martin Wendy Welch Wiera Szkolnikowa William C. Gordon Wydawnictwo AA Wydawnictwo Agora SA Wydawnictwo Akurat Wydawnictwo Albatros A. Kuryłowicz Wydawnictwo Amber Wydawnictwo Ringier Axel Springer Polska Wydawnictwo Bellona Wydawnictwo Black Publishing Wydawnictwo Bukowy Las Wydawnictwo Czarna Owca Wydawnictwo Czwarta Strona Wydawnictwo De Facto Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu Wydawnictwo Dolnośląskie Wydawnictwo EGMONT Wydawnictwo Feeria Young Wydawnictwo Fronda Wydawnictwo Fabryka słów Wydawnictwo Galeria Książki Wydawnictwo Hachette Polska Wydawnictwo Harlequin Enterprises Wydawnictwo HarperCollins Wydawnictwo Initium Wydawnictwo Kobiece Wydawnictwo Klin Wydawnictwo Książnica Wydawnictwo Literackie Wydawnictwo Lucky Wydawnictwo MAG Wydawnictwo Media Rodzina Wydawnictwo Między Słowami Wydawnictwo MUZA SA Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wydawnictwo Novae Res Wydawnictwo Ole Wydawnictwo OMG Books Wydawnictwo Otwarte Wydawnictwo POLWEN Wydawnictwo Prószyński i S-ka Wydawnictwo PWN Wydawnictwo REBIS Wydawnictwo Remi Wydawnictwo Replika Wydawnictwo RM Wydawnictwo Sonia Draga Wydawnictwo Świat Książki Wydawnictwo W.A.B Wydawnictwo WAM Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Zielona Sowa Wydawnictwo Znak Literanova Wydawnictwo Znak Wydawnictwo Zysk i S-ka Wymarzone czytadełko Zofia Posmysz